Palikot i Gadzinowski debatowali pod patronatem Lewica.pl
[2011-10-03 17:56:55]
Prowadzący spotkanie rozpoczął od wyjaśnienia, że nie będzie pytał kandydatów o kwestie światopoglądowe. Uznał bowiem, że Palikot i Gadzinowski w takich kwestiach jak prawa kobiet, czy osób homoseksualnych prezentują poglądy do siebie zbliżone. Większość pytań dotyczyła kwestii gospodarczych i społecznych. Lider Ruchu Palikota dwukrotnie podkreślił, że o programie jego ugrupowania pozytywnie wypowiedziało się Forum Obywatelskiego Rozwoju prof. Leszka Balcerowicza. Jako receptę na likwidację umów śmieciowych Palikot podał dalsze uelastycznienie Kodeksu Pracy. Po raz kolejny poparł także koncepcję podatku liniowego. Z kolei Gadzinowski uznał, że najlepszą metodą walki o godne życie prekariatu jest wzmocnienie pozycji związków zawodowych w przedsiębiorstwach. W kwestii pomocy społecznej Palikot opowiedział się za likwidacją Ośrodków Pomocy Społecznej i przyznawaniem przez państwo grantów Organizacjom Pożytku Publicznego. Gadzinowski odpowiedział, że państwo nie może zrzekać się odpowiedzialności za pomoc społeczną. Opowiedział się za selektywnym modelem polityki społecznej oraz przeciwko komercjalizacji usług publicznych. Lider Ruchu Palikota odpowiadając na pytanie o wizję systemu opieki zdrowotnej stwierdził, że państwo powinno więcej środków przeznaczać na profilaktykę. Z kolei kandydat SLD podkreślił konieczność podniesienia wysokości składki zdrowotnej. W kwestiach ustrojowych Palikot opowiedział się za zmniejszeniem liczby posłów i radnych oraz wprowadzeniem ograniczenia liczby kadencji osób sprawujących funkcje publiczne. Gadzinowski z kolei zgłosił postulat obniżenia progu wyborczego do Sejmu do 3 proc. W kwestii polityki obronnej Palikot postulował redukcję liczebności armii, zaś w polityce zagranicznej proponował strategiczne zbliżenie z Niemcami. Były poseł SLD przypomniał, że jako jeden z trzech posłów wstrzymał się od głosu w głosowaniu w sprawie przystąpienia Polski do NATO. Przedstawił się jako przeciwnik wojen. Na dowód podał swój wyjazd do Belgradu w 1999 roku w proteście przeciwko bombardowaniom Jugosławii przez wojska NATO. Na zakończenie Ikonowicz zapytał Palikota i Gadzinowskiego, czy wyobrażają sobie współpracę w jednej w partii. W odpowiedzi Palikot zaprosił polityka SLD do Ruchu Palikota. Gadzinowski odparł, że nie zamierza wstępować do partii wodzowskiej. Kilkukrotnie podczas debaty podkreślał, że nie ufa Palikotowi. Na pytanie, czy były polityk PO mógłby wstąpić do Sojuszu, odparł, że nie chce mieć liberałów w SLD. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?