Kalisz rezygnuje z przywództwa w SLD

[2011-10-20 18:27:29]

Warszawski poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Ryszard Kalisz (na zdjęciu) rezygnuje z ubiegania się o przywództwo w swojej partii. Od momentu potwierdzenia takiego samego zamiaru ze strony obecnego lidera, Grzegorza Napieralskiego, Kalisz był określany jako faworyt na to stanowisko w planowanych wstępnie na zimę wyborach podczas zapowiadanego Kongresu partii. Wcześniej deklarację w podobnym tonie złożył również Leszek Miller, który pokonał niedawno Kalisza w wyborach na przewodniczącego klubu SLD w parlamencie.

Kalisz swoją decyzję ogłosił w radiu TOK FM 20 października popołudniu. Stwierdził, że porażka w wyborach na szefa klubu stanowi odrzucenie jego koncepcji reformowania Sojuszu. Jednoznacznie potępił wodzowski model przywództwa, który określił jako charakterystyczny dla partii konserwatywnych.

Lider warszawskiej listy SLD w ostatnich wyborach był bardzo zaskoczony słowami Millera, który stwierdził, że różnice pomiędzy ich pomysłami na dalszą działalność SLD są nieznaczne. Kalisz przypomniał, że wg jego pomysłu partia miała otworzyć się na inne środowiska, z kolei były premier proponował utwardzenie i zorganizowanie obecnych struktur, co zdaniem Kalisza uniemożliwiłoby jakikolwiek ruch zmian w jego środowisku.

Łukasz Drozda


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku