Miller o przyszłości i programie SLD
[2011-10-21 12:53:45]
W wywiadzie dla "Krytyki Politycznej" Miller odciął się od proponowanej swego czasu przez siebie koncepcji podatku liniowego. O ile dawna lewica system podatkowy oceniała wyłącznie przez pryzmat sprawiedliwości społecznej, o tyle nowa patrzy na system podatkowy jako na czynnik stymulujący lub osłabiający wzrost gospodarczy. I jeśli okazałoby się, że podatek liniowy stymuluje wzrost gospodarczy, to czemu nie. Jeśli nie stymuluje, to ja bym go nie bronił. Z tych obliczeń, którymi ja dysponuję i do których jestem dzisiaj przekonany, wynika, że podatek liniowy nie stymulowałby wcale wzrostu gospodarczego w Polsce. Więc nie ma czym mówić. W tej konkretnej sytuacji nie jestem zwolennikiem podatku liniowego - zadeklarował były premier z rozmowie z Cezarym Michalskim. Miller zarysował także koncepcję programową SLD na najbliższe lata: O ile w pierwszych 20 latach transformacji myśmy koncentrowali się na państwie, mniej myśląc o społeczeństwie – i ja się zgadzam ponieść za taki wybór priorytetów współodpowiedzialność, nawet jeśli wcale nie SLD było "rynkowymi radykałami" w tamtym okresie – o tyle teraz musimy się skoncentrować na społeczeństwie. Dlatego, że wszystkie podstawowe przekształcenia polskiego państwa w demokrację parlamentarną, w państwo prawne - zostały dokonane. Teraz kluczową rolę zaczynają odgrywać kwestie społeczne dotyczące nierówności czy sytuacji młodych ludzi z zablokowanymi szansami. Także emancypacji obyczajowej i kulturowej, ale zwłaszcza dostępu do pracy czy dostępu do edukacji. Sądzę, że SLD potrzebny jest zwrot idący w tym kierunku, nie możemy zamknąć oczu na to, co dzieje się z kapitalizmem - powiedział Miller. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" nowy przewodniczący klubu SLD złożył następującą deklarację na temat przyszłości instytucjonalnej tej formacji: Trzeba przedyskutować, czy trwamy przy sztandarze, czy go wyprowadzamy. Osobiście uważam, że trzeba trwać. Przygotować się na długi marsz i otwierać na różne środowiska. Tylko najpierw musimy poradzić sobie z wewnętrzną sytuacją, a dopiero potem prowadzić debatę na temat bliższej współpracy, żeby dyskusje były partnerskie. Z kolei w rozmowie z Agnieszką Wołk-Łaniewską dla tygodnika "NIE" odniósł się do porozumienia programowego SLD z BCC. Co do BCC, sam pomysł był niezły, natomiast do kilku sformułowań można mieć wątpliwości -stwierdził były premier. Pytany o to, czy będzie ubiegał się funkcję przewodniczącego Sojuszu odparł: Nie przewiduję, chyba żebym musiał. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
13 maja:
1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.
?