Miller o przyszłości i programie SLD

[2011-10-21 12:53:45]

Leszek Miller po wyborze na funkcję przewodniczącego klubu poselskiego SLD udzielił serii wywiadów prasowych.

W wywiadzie dla "Krytyki Politycznej" Miller odciął się od proponowanej swego czasu przez siebie koncepcji podatku liniowego. O ile dawna lewica system podatkowy oceniała wyłącznie przez pryzmat sprawiedliwości społecznej, o tyle nowa patrzy na system podatkowy jako na czynnik stymulujący lub osłabiający wzrost gospodarczy. I jeśli okazałoby się, że podatek liniowy stymuluje wzrost gospodarczy, to czemu nie. Jeśli nie stymuluje, to ja bym go nie bronił. Z tych obliczeń, którymi ja dysponuję i do których jestem dzisiaj przekonany, wynika, że podatek liniowy nie stymulowałby wcale wzrostu gospodarczego w Polsce. Więc nie ma czym mówić. W tej konkretnej sytuacji nie jestem zwolennikiem podatku liniowego - zadeklarował były premier z rozmowie z Cezarym Michalskim.

Miller zarysował także koncepcję programową SLD na najbliższe lata: O ile w pierwszych 20 latach transformacji myśmy koncentrowali się na państwie, mniej myśląc o społeczeństwie – i ja się zgadzam ponieść za taki wybór priorytetów współodpowiedzialność, nawet jeśli wcale nie SLD było "rynkowymi radykałami" w tamtym okresie – o tyle teraz musimy się skoncentrować na społeczeństwie. Dlatego, że wszystkie podstawowe przekształcenia polskiego państwa w demokrację parlamentarną, w państwo prawne - zostały dokonane. Teraz kluczową rolę zaczynają odgrywać kwestie społeczne dotyczące nierówności czy sytuacji młodych ludzi z zablokowanymi szansami. Także emancypacji obyczajowej i kulturowej, ale zwłaszcza dostępu do pracy czy dostępu do edukacji. Sądzę, że SLD potrzebny jest zwrot idący w tym kierunku, nie możemy zamknąć oczu na to, co dzieje się z kapitalizmem - powiedział Miller.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" nowy przewodniczący klubu SLD złożył następującą deklarację na temat przyszłości instytucjonalnej tej formacji: Trzeba przedyskutować, czy trwamy przy sztandarze, czy go wyprowadzamy. Osobiście uważam, że trzeba trwać. Przygotować się na długi marsz i otwierać na różne środowiska. Tylko najpierw musimy poradzić sobie z wewnętrzną sytuacją, a dopiero potem prowadzić debatę na temat bliższej współpracy, żeby dyskusje były partnerskie.

Z kolei w rozmowie z Agnieszką Wołk-Łaniewską dla tygodnika "NIE" odniósł się do porozumienia programowego SLD z BCC. Co do BCC, sam pomysł był niezły, natomiast do kilku sformułowań można mieć wątpliwości -stwierdził były premier. Pytany o to, czy będzie ubiegał się funkcję przewodniczącego Sojuszu odparł: Nie przewiduję, chyba żebym musiał.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku