Grecja: Premier zapowiada referendum
[2011-11-02 01:01:23]
Przyznanie dodatkowych środków przy jednoczesnej redukcji długu uzależnione jest jednak od wdrożenia ostrego programu oszczędnościowego obejmującego cięcia w wydatkach budżetowych, w tym płac i emerytur, oraz zwolnienia z pracy osób zatrudnionych w sferze budżetowej. Na skutek wymuszonych na Grecji tzw. działań naprawczych już obecnie realne dochody z pracy i emerytury obniżyły się o 30-50 proc., a około 40 proc. Greków całe dochody przeznacza jedynie na zaspokojenie elementarnych potrzeb. Decyzja premiera o przeprowadzeniu referendum wywołała sprzeciw wśród części jego partyjnych kolegów. Grupa posłów z rządzącej partii PASOK zażądała dymisji premiera uważając, że zorganizowanie referendum zagrozi realizacji nowej umowy z UE. W związku z tym na 3 listopada zostało zwołane posiedzenie parlamentu na którym zostanie poddany pod głosowanie wniosek o wotum nieufności dla rządu premiera Papandreu. Jeśli dojdzie do głosowanie upadek rządu jest bardzo prawdopodobny, zważywszy, że PASOK posiada minimalną większość 153 deputowanych w 300-osobowym parlamencie. Jak można było się spodziewać, nieoczekiwana decyzja greckiego premiera wywołała falę krytycznych komentarzy ze strony europejskich i światowych elit politycznych i finansowych. Francuski prezydent Nicolas Sarkozy i szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel oświadczyli, że są zdecydowani na to, aby europejski plan ratowania Grecji wszedł w życie. W rozmowie telefonicznej doszli do porozumienia, że konieczne jest szybkie opracowanie tzw. mapy drogowej dotyczącej planu unijnego. Uzgodnili też, że 2 listopada, na dzień przed planowanym dwudniowym spotkaniem grupy G20 w Cannes, ma się odbyć robocze spotkanie z udziałem premiera Grecji i szefowej Międzynarodowego Fundusz Walutowego Christine Lagarde. Krytycznie wobec propozycji Papandreu wypowiadają się też niektórzy niemieccy politycy. Szef frakcji liberalnej partii FDP, koalicyjnego partnera w rządzie Angeli Merkel, Rainer Brüderle stwierdził, iż jest zirytowany inicjatywą greckiego premiera, którą określił jako bardzo zadziwiającą. Jego zdaniem, Grecja zbankrutuje w przypadku odrzucenia planu wsparcia finansowego. Podobną opinię wyraził prezes Banku Światowego Robert Zoellick, określając propozycję referendum mianem gry hazardowej, która tylko zwiększy poczucie niepewności na rynkach finansowych i doprowadzi do chaosu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?