RP i SLD zapowiadają dalsze prace nad ustawą o związkach partnerskich

[2011-11-04 11:44:36]

Według doniesień medialnych portalu Innastrona.pl, powstała grupa robocza prawników, która ma zająć się profesjonalnym - zgodnym również z obowiązującymi zapisami Konstytucji RP - przygotowaniem projektu ustawy o związkach partnerskich. Takie są ustalenia nowo wybranych posłów Ruchu Palikota Roberta Biedronia i Anny Grodzkiej - pierwszych osób otwarcie homoseksualnych i transseksualnych w polskim Sejmie, jak również Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich oraz grupy Miłość nie Wyklucza (oddelegowały one swoich przedstawicieli do dalszych prac nad ustawą). W wyniku podjętych prac w grudniu ma zostać przedstawiony gotowy projekt ustawy.

W połowie października Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich wystosowała apel do wszystkich nowo wybranych partii parlamentarnych o poparcie i podjęcie prac nad rzeczoną ustawą. Rozmowy nad nią rozpoczęli już przedstawiciele Ruchu Palikota, jak i Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Robert Biedroń oraz Ryszard Kalisz. Poparcie dla tej inicjatywy wyrazili także przewodniczący obu klubów poselskich - Janusz Palikot oraz Leszek Miller. Palikot zadeklarował, że liczy na współpracę z SLD w tej materii, natomiast Miller uznał ją za jeden z priorytetów lewicy w obecnej kadencji parlamentarnej i zapowiedział złożenie odpowiedniego projektu do laski marszałkowskiej.

Zdaniem posła Biedronia, założyciela i wieloletniego przewodniczącego Kampanii Przeciw Homofobii, projekt ma szanse na poparcie nie tylko ze strony Ruchu Palikota i SLD, ale również części posłów Platformy Obywatelskiej (o ile ta nie zarządzi w rzeczonej sprawie dyscypliny klubowej nakazującej posłom/-ankom głosowanie na "nie"). Biedroń wyraził nadzieję, że być może uda się w końcu rozwiązać ten ważny dla naszego środowiska, ale także dla wielu Polaków problem społeczny.

Klub SLD na kilka miesięcy przed upływem poprzedniej kadencji parlamentarnej zgłosił już projekt ustawy o związkach partnerskich, którego I czytanie w Sejmie odbyło się w lipcu. Był on wzorowany na rozwiązaniach francuskich, gdzie osoby zarówno różnej, jak i tej samej płci mają prawo zawierania umów cywilnych, tzw. PACS ("Pacte civil de solidarite" - "Paktu solidarności"). Zgodnie z projektem Sojuszu, osoby pozostające w takim związku partnerskim miałyby m.in. możliwość posiadania wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania i odmowy zeznań przeciwko partnerowi/-ce. Przysługiwałoby im też prawo do pochowania zmarłego/-ej partnera/-ki i dziedziczenia w pierwszej kolejności majątku po nim, a także starania się o rentę po zmarłym. Partner/-ka miałby również, w razie śmierci drugiego z partnerów, możliwość starania się o prawo do przejęcia po nim/-niej umowy najmu mieszkania. Projekt SLD będzie być może poddany jeszcze zmianom.

Obecnie instytucjonalne rozwiązania prawne dla związków partnerskich osób tej samej płci przewidują w Europie - w różnej formie - państwa takie, jak Francja, Luksemburg, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Liechtenstein, Andora, Dania, Finlandia, 10 regionów we Włoszech, Wielka Brytania, Irlandia, Czechy, Węgry, Chorwacja, Słowenia, natomiast małżeństwa osób tej samej płci - Holandia, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Norwegia, Szwecja oraz Islandia. W sumie (z wyłączeniem niezrzeszonych Szwajcarii, Norwegii i Islandii) jest to 17 z 27 państw Unii Europejskiej, głównie państw tzw. "starej Unii". Spośród krajów postkomunistycznych na podobne regulacje zdecydowały się dotychczas Czechy, Węgry, Chorwacja i Słowenia (była Jugosławia). Poza Europą związki partnerskie osób tej samej płci zostały zalegalizowane w takich państwach, jak Izrael, Nowa Zelandia czy Australia, zaś małżeństwa osób tej samej płci w takich państwach, jak Republika Południowej Afryki, Kanada, Argentyna, Brazylia, Urugwaj, miasto Meksyk czy niektóre stany USA. W wielu państwach świata inicjatywy ustawodawcze mające na celu uregulowanie tej materii pozostają w toku procedowanych prac parlamentu.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku