Świdnik: Manifestacja pracowników PZL-Świdnik S.A.

[2011-11-07 20:16:21]

7 listopada odbyła się manifestacja pracowników PZL-Świdnik S.A. zorganizowana przez Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". W proteście, który rozpoczął się przed bramą zakładu, uczestniczyło ponad 500 osób, w tym także przewodniczący związku Bogusław Ziętek oraz delegacja górników ze Śląska. Uczestnicy akcji przemaszerowali ulicami Świdnika pod Urząd Miasta, gdzie złożyli petycję na ręce burmistrza Waldemara Jaksona. Manifestacja, do której spontanicznie przyłączyło się wielu mieszkańców miasta, miała związek ze strajkiem w PZL trwającym od 26 października, w którym bierze udział zdecydowana większość załogi.

Osoby biorące udział w proteście miały ze sobą flagi i kamizelki związkowe oraz transparenty z napisami "Dobra praca, godna płaca" oraz "Zasługujemy na podwyżkę". Skandowano m.in. "Dobra praca, godna płaca”, "Świdnik z tego znany, my się nie poddamy!", "Zakład stoi, nikt się nie boi" czy "Bianco do wora, a wór do jeziora" (Nicola Bianco to dyrektor zarządzający PZL z ramienia właściciela zakładu - firmy AgustaWestland). Śpiewano także włoską pieśń lewicowych partyzantów antyfaszystowskich "Bella ciao" (główną frazę przerobiono jednak na "Ewa ciao", by odnosiła się do Ewy Kamińskiej, dyrektor departamentu zarządzania zasobami ludzkimi w zakładzie).

Przed Urzędem Miasta głos zabrał przewodniczący Komisji Międzyzakładowej WZZ "Sierpień 80" w PZL-Świdnik S.A. Andrzej Borys. To już siódmy dzień strajku, stoi 90 proc. produkcji, a zarząd firmy, który najpierw nas lekceważył, teraz gra na zwłokę. Dlatego przyszliśmy do pana burmistrza z petycją, żeby jako gospodarz miasta zajął się tą sytuacją i doprowadził do porozumienia. Świdnik opiera się na tym zakładzie, więc to pan burmistrz będzie nam płacił zasiłki, jak się nie dogadamy - stwierdził. Mówił też o naruszaniu godności pracowników firmy, która doprowadziła nawet do prób samobójczych.

Bogusław Ziętek podkreślił, że jest na manifestacji bo to obowiązek każdego związkowca i każdego porządnego człowieka. Zaapelował także do innych związków zawodowych w PZL aby włączyły się do protestu. Apeluję do pozostałych związków, których z nami nie ma: Opamiętajcie się, stańcie po stronie ludzi, a nie przeciwko nim! - powiedział. Przez ostatnie lata w tym zakładzie z pracy wyrzucono wielu ludzi, oczywiście z odprawami, były tak zwane dobrowolne odejścia, ale ci, którzy zostali, muszą pracować za tych, którzy odeszli - dodał. Zwrócił także uwagę, że miasto ma obowiązek interesować się problemami w największym zakładzie pracy na jego terenie. Z kolei radny miasta Jakub Osina z klubu Świdnik Wspólna Sprawa określił stosunki pracy panujące w PZL-u jako XIX-wieczne. Zapewnił jednocześnie pracowników, że mogą liczyć na jego pomoc i wsparcie.

Szymon Martys


Foto: www.swidnik.pl.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku