Irlandia planuje dalsze cięcia i podwyżkę VAT

[2011-11-18 21:45:04]

Premier Irlandii Enda Kenny (na zdjęciu) był zmuszony przyznać, że koalicyjny rząd Fine Gael i Laburzystów planuje dalsze oszczędności, aby nie przekroczyć limitu wydatków narzuconego przez Unię Europejską. Oświadczenie to miało miejsce po tym, jak plan ten wyciekł za pośrednictwem niemieckich parlamentarzystów. Państwa zadłużone w UE, w tym Grecja, Portugalia i Irlandia, są bowiem zobowiązane do przesyłania projektów budżetów do ministrów finansów wszystkich 27 krajów członkowskich. Rząd Niemiec ma zaś obowiązek przekazać te informacje parlamentarzystom, zanim decyzje o kontynuacji programów pomocowych zostaną podjęte.

Przeciek wzbudził krytyczne reakcje opozycji i niechętnych rządowi mediów. Tytuł na pierwszej stronie gazety "The Irish Daily Mirror" brzmiał "Niemcy są naszym nowym panem", a lider opozycyjnej partii Fianna Fáil Micheál Martin powiedział, że przeciek wpisuje się w opowieść, że Niemcy rozdają karty w całej Europie.

Irlandzka gospodarka bardzo boleśnie odczuła kryzys finansowy 2008 roku. Obecne wychodzenie z niego słabnie w miarę, jak spowalnia wzrost w USA, a Europa staje na krawędzi recesji. Irlandzki eksport związany jest z produkcją leków i usługami komputerowymi. Wprawdzie we wrześniu nadwyżka w handlu zagranicznym wzrosła o 11 proc. i sięgnęła niemal rekordowej sumy 4,1 mld euro, ale o tyle samo procent wzrosła liczba właścicieli domów, którzy zalegają z płaceniem kredytu o ponad 90 dni, a dzieje się tak pomimo bardzo niskich stóp procentowych.

Rząd w Dublinie w 2010 roku wynegocjował pakiet ratunkowy o wartości 68 mld euro i teraz nie chciałby pójść w ślady Grecji, której długi w posiadaniu prywatnych inwestorów mają być zredukowane o 50 procent. Dlatego Irlandczycy stoją przed perspektywą obniżenia wydatków o 2,2 mld euro, dodatkowej dotkliwej redukcji wydatków na cele socjalne o 700 mln euro, a także wzrostu obciążeń podatkowych w wysokości 1,6 mld euro. Te ostatnie mają być m.in. osiągnięte poprzez wzrost podatku VAT z 21 do 23 proc. Plan ten krytykowany jest za to, że Irlandia stanie się mniej konkurencyjna jako miejsce zakupów w porównaniu do Irlandii Północnej, gdzie VAT wynosi 20 proc.

Jarosław Klebaniuk


Fot. guardian.co.uk.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku