Tunezja: Jest porozumienie o podziale kluczowych funkcji w państwie

[2011-11-19 01:07:17]

Główne siły polityczne w Tunezji porozumiały się co do podziału kluczowych stanowisk w państwie, informuje internetowe wydanie Al-Dżaziry. Na bazie podjętych przez nie ustaleń nowym premierem zostanie sekretarz generalny zwycięskiej partii umiarkowanych islamistów, Ennahdy, Hamadi Dżibeli. Funkcję prezydenta obejmie z kolei Moncef Mazrouki ze świeckiego Kongresu na rzecz Republiki, a Mustafa Ben Jafaar z partii Ettakatol otrzyma stanowisko przewodniczącego Zgromadzenia Konstytucyjnego. Porozumienie trzech ugrupowań nie jest na razie jeszcze sformalizowane, ale ma ono nabrać takiego charakteru w przeciągu kilku najbliższych dni.

Ustalenia są rezultatem pierwszych prawdziwie demokratycznych wyborów, które odbyły się w Tunezji w ubiegłym miesiącu. Ich zwycięzcą okazała się Ennahda, której nie udało się jednak uzyskać większości, zmuszając partię do poszukiwania koalicjantów. Dojście islamistów do władzy niepokoi tunezyjskich sekularystów, którzy obawiają się teraz utraty świeckiego charakteru państwa. Liderzy Ennahdy obiecują jednak, że nie będą próbowali atakować praw kobiet czy sprzedaży alkoholu, zapewniając, że nie dążą do stworzenia w Tunezji państwa wyznaniowego na bazie irańskiego wzoru.

Ustalenia tunezyjskich partii nie obejmują stanowisk dla Rachida Ghannusziego, przywódcy zwycięskiej partii. Przypuszcza się powszechnie, że znany polityk nie chce obejmować tymczasowych stanowisk nieumocowanych konstytucyjnie. Ich kształt określi dopiero ustawa zasadnicza, którą uchwali nowe zgromadzenie, o krótkiej, planowanej na ledwie rok kadencji.

Łukasz Drozda


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku