Julian Assange oskarża

[2011-11-30 18:09:14]

Ostrą krytykę pod adresem mainstreamowych mediów, amerykańskich władz, międzynarodowych instytucji finansowych oraz obecnego kształtu Internetu wygłosił Julian Assange, założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks, podczas News World Conference, która odbyła się w Hongkongu.

Ostrze 40-minutowego wystąpienia Assange’a wymierzone było w dziennikarzy. Były hacker stwierdził, że najczęściej motywacją do pracy w ich zawodzie jest chęć zyskania wpływów, by być blisko władzy. Wielkie media nazywał skorumpowanymi, podkreślając, że brak im społecznej legitymizacji i nie pełnią demokratycznej kontroli nad władzami. Jako dowód na uległość mediów przed rządami i wielkimi międzynarodowymi korporacjami przywołał ujawnione przez WikiLeaks depesze amerykańskiej dyplomacji. Jego zdaniem, najlepiej wykorzystały je nie współpracujące z portalem redakcje z Zachodu, ale dziennikarze z państw, takich jak Indie, Kostaryka, Salwador czy Kenia.

Assange skrytykował również firmy z branży finansów (Visa, MasterCard, PayPal, Western Union i inne) za - jak powiedział - arbitralne i nielegalne odcięcie WikiLeaks od środków pozyskanych od sponsorów. Jego zdaniem działania te spowodowane są amerykańską presją i sekretnym porozumieniem, jakie operatorzy przelewów finansowych zawarli z Białym Domem.

W wystąpieniu zatytułowanym "Efekt WikiLeaks: Odrodzenie dziennikarstwa śledczego" Assange bronił prawa do nazywania się dziennikarzem i wskazywał, że następną bitwą WikiLeaks będzie walka o to, by Internet nie stał się w rękach rządów i korporacji największą maszyną do inwigilacji, jaką kiedykolwiek widzieliśmy.

Wystąpienie Assange’a przypadło wkrótce po uhonorowaniu WikiLeaks i jego założyciela dziennikarską nagrodą Walkleya. Wyróżnienie, nazywane australijskim Pulitzerem, przyznano w kategorii "Najbardziej znaczący wkład w dziennikarstwo".

Na konferencji w Hongkongu Assange zabrał głos za pośrednictwem łącza wideo, ponieważ przebywa obecnie w areszcie domowym w Anglii w oczekiwaniu na decyzję sądu w sprawie ewentualnej deportacji do Szwecji, gdzie oskarżony jest o przestępstwo seksualne. Assange nie przyznaje się do jego popełnienia, a całą sprawę uznaje za szykanę względem siebie.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku