Europejski Dzień Protestu pracowników ArcelorMittal

[2011-12-08 18:21:24]

Tysiące pracowników ArcelorMittal w Europie przystąpiły 7 grudnia do strajków i demonstracji. Związkowcy ze wszystkich oddziałów koncernu uczestniczyli w proteście zorganizowanym w ramach programu Europejska Solidarność - Dzień Akcji.

We Francji związki zawodowe ogłosiły 24-godzinny strajk, w innych krajach robotnicy przerwali pracę na dwie godziny. Strajki odbyły się w belgijskim Liège, Florange we Francji oraz w mniejszych zakładach w Luksemburgu.

Według związkowców w Liège demonstrowało 40 tysięcy osób, w tym nie tylko hutników, ale i pracowników innych branż. Podczas protestu sklepy w centrum miasta zostały zamknięte w geście solidarności z robotnikami.

Robotnicy przerwali także pracę w zakładach ArcelorMittal we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech, a wiece zorganizowano w Czechach, Rumunii i Macedonii.

W krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland przed budynkiem zarządu spółki odbył się wiec organizowany przez NSZZ "Solidarność".

Związkowcy protestują przeciw strategii, która generuje coraz większy zysk, ale powoduje coraz mniejszą ilość stanowisk pracy. Ich zdaniem w koncernie brakuje strategicznych inwestycji, a zarządy nie stosują się do obowiązujących porozumień. Krytykują także politykę w zakresie zarządzania kompetencjami i umiejętnościami.

ArcelorMittal, największy na świecie producent stali, zwolnił w niektórych zakładach pracowników i ostrzegł, że spadek zamówień latem br. pogłębił się. Liczba zlikwidowanych przez koncern stanowisk pracy od roku 2006 przekroczyła już 30 tysięcy. Podając jako powód spadek popytu na stal i kryzys finansowy w strefie euro, koncern zdecydował się na całkowite wyłączenie dwóch jednostek produkcyjnych w Belgii. Koncern rozważa także wstrzymanie pracy jednostek w Niemczech i Hiszpanii. W swojej polskiej spółce ArcelorMittal odsunął w czasie decyzję o wygaszeniu wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku