Francja: Katoliccy fundamentaliści grozili śmiercią aktorom

[2011-12-08 23:00:54]

Dyrektor jednego z najbardziej prestiżowych teatrów Paryża - Théâtre du Rond-Point na Polach Elizejskich był zmuszony zwrócić się 8 grudnia o ochronę do policji po tym, gdy katolicy grozili śmiercią aktorom przed premierą sztuki "Piknik na Golgocie" autorstwa madryckiego dramatopisarza Rodrigo Garcíi. Dwaj mężczyźni powiązani z katolickimi ugrupowaniami fundamentalistycznymi zostali aresztowani w czasie minionego weekendu, gdy próbowali rozbroić system ochrony teatru.

Kilka grup katolicki wezwało do pokojowych demonstracji, spotkań modlitewnych i układania białych kwiatów przed budynkiem teatru każdego wieczoru, w którym sztuka ma być wystawiana. Arcybiskup Paryża poprowadzi modlitwy protestacyjne przeciwko spektaklowi w Katedrze Notre Dame.

Demonstracje przeciwko "Piknikowi na Golgocie" mają miejsce po narastającej fali fundamentalistycznych akcji protestacyjnych przeciwko niektórym najbardziej znanym francuskim teatrom. W ich ramach rzucano w widzów jajkami, detonowano bomby "smrodowe" i w trakcie przedstawień paryskiego Teatru Miejskiego (Théâtre de la Ville) wbiegano na scenę z transparentami "Powstrzymać Chrystianofobię".

W mijającym roku pewien młody fundamentalista katolicki zniszczył fotografie artystyczne w galerii w Awinionie, m.in. "Piss Christ" ("Olej Chrystusa") nowojorskiego fotografika Andresa Serrano. Bardziej pokojowe protesty katolików przybierały formę klęczenia z drewnianymi krzyżami na zewnątrz scen od Lille do Tuluzy i były szeroko komentowane na stronach kulturalnych francuskich czasopism i dzienników, zazwyczaj w kontekście rosnących nastrojów prawicowych i nacjonalistycznych wśród chrześcijan.

Jak przypomina guardian.co.uk, w Paryżu demonstracje chrześcijan mają złą sławę odkąd w 1988 roku miał miejsce zamach bombowy na kino w Paryżu, w którym wyświetlano "Ostatnie kuszenie Chrystusa" Martina Scorsese. Komentatorzy polityczni spekulują, że cześć tradycjonalistycznych chrześcijan stanowi odłam Frontu Narodowego po przejęciu w tej partii przywództwa prze córkę Jean-Marie Le Pena.

"Piknik na Golgocie", którego akcja toczy się na scenie udekorowanej bułkami hamburgerowymi, zawiera kilka odniesień religijnych, w tym czytania i scenę ukrzyżowania, jednak krytycy teatralni uważają, że określanie tej sztuki jako antykatolickiej czy bluźnierczej jest absurdalne. Jednak arcybiskup Paryża André Vingt-Trois, choć nie oglądał spektaklu, nazwał go "celowo obraźliwym" i zapowiedział, że poprowadzi modlitwy protestacyjne w Notre Dame.

Dyrektor Théâtre de Rond-Point Jean-Michel Ribes zaapelował o spokój. Powiedział, że teatr, którym kieruje nie jest antychrześcijańskim, antymuzułmańskim czy antyżydowskim miejscem, lecz rolą artystów jest walka przeciwko duszącym dogmatom. Poradził widzom, by przybywali godzinę przed rozpoczęciem przedstawienia, by zdążyć przedostać się na swoje miejsca na widowni przez ochronę przypominającą tę, która obowiązuje na lotniskach.

Paryscy wysocy urzędnicy odpowiedzialni za kulturę pośpieszyli bronić społeczności teatralnej przeciwko próbom uczynienia ze sztuki zakładnika, mówiąc, że "milcząca większość" katolików nie podziela dążenia do ograniczenia wolności wypowiedzi. Jednak Civitas, grupa lobbująca za rechrystianizacją Francji, wezwała do potężnych pokojowych demonstracji ulicznych "przeciwko chrystianofobii".

Poprzednio arcybiskup Paryża protestował przeciwko wystawieniu sztuki włoskiego reżysera Romeo Castellucci’ego "O twarzy. Wizerunek Syna Boga", w czasie której - w trakcie końcowej sceny - dzieci szkolne rzucają w tytułowy wizerunek granatami. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog we Wrocławiu w październiku spektakl ten spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem niemal całej widowni i nie wzbudził protestów hierarchów.

Fot. z listopadowego protestu fundamentalistów katolickich w Tuluzie - guardian.co.uk.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku