Węgry: Wielki wiec przeciwników Orbana

[2012-01-04 22:29:22]

Kilkadziesiąt tysięcy, a według organizatorów nawet 100 tysięcy ludzi zebrało się 2 stycznia w Budapeszcie na apel partii opozycyjnych i organizacji obywatelskich przed budynkiem opery, w której odbywały się uroczystości związane z przyjęciem nowej konstytucji. Tłum skandował: "Precz z Orbanem", "Orbanizacja", "Dyktator".

Wiec zorganizowały: Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsany'ego, zieloni z partii "Polityka Może Być Inna" (LMP) i organizacje społeczne na czele z Ruchem Węgierskiej Solidarności.

Opozycję poważnie niepokoi, że Viktor Orban i rządząca, prawicowa partia Fidesz osłabia demokratyczne instytucje i cementuje swoją władzę. Nowa ustawa zasadnicza, która obowiązuje od 1 stycznia br., wprowadza nowe regulacje, które Fidesz nazywa zakończeniem procesu demokratyzacji, rozpoczętego wraz z upadkiem komunizmu w 1989 roku. Zmieniono też m.in. nazwę państwa z Republiki Węgierskiej na Węgry. W ostatnich dniach w węgierskim parlamencie przegłosowano również ustawy o banku centralnym, swobodach religijnych, zbrodniach komunistycznych oraz funkcjonowaniu parlamentu. Ostatnia ustawa wyraźnie faworyzuje rządzącą partię, zaś ustawa o banku centralnym zwiększa wpływ rządu na politykę monetarną. Wcześniej ograniczono uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego. Od nowego roku na Węgrzech wprowadzono ponadto najwyższą w Europie stawkę podatku VAT - 27 ptoc.

Peter Konya, lider Ruchu Węgierskiej Solidarności, wzorowanego na polskiej Solidarności i zrzeszającego związki zawodowe, organizacje pozarządowe oraz prywatne osoby, powiedział na wiecu, że "z radością wita długo nieobecną współpracę pomiędzy ugrupowaniami społecznymi i partiami demokratycznej opozycji". Orban i jego rząd zapomnieli, że władza należy do ludzi i my ją im odbierzemy - zapowiedział.

W grudniu 2011 roku poparcie dla Fideszu spadło do zaledwie 18 proc. Jednak podzielona opozycja nie była do tej pory zdolna do wykorzystania tej sytuacji, a 54 proc. Węgrów nie wie kogo poprzeć.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku