Łotwa: Rosyjski nie będzie językiem urzędowym

[2012-02-19 12:08:32]

Zdecydowana większość Łotyszy odrzuciła poprawki do konstytucji zgłoszone przez działaczy mniejszości rosyjskiej, którzy od lat postulują równouprawnienie języka rosyjskiego z łotewskim.

Wyniki z ponad 90% obwodów wskazują, że ok. 75% głosujących było na "nie". Frekwencja wyniosła prawie 70%.

Prezydent Andris Berzins nazwał referendum "absurdalnym" i stwierdził, że mieszkańców Łotwy bardziej od językowych sporów przejmuje kryzys ekonomiczny. Zwrócił też uwagę, że rząd obecnie finansuje szkoły mniejszości językowych.

Znajomość języka łotewskiego jest konieczna dla uzyskania obywatelstwa. Około 300 tys. urodzonych i mieszkających na Łotwie osób nie jest przez to obywatelami swojego kraju. Rosysjski jest pierwszym językiem dla 37,5% mieszkańców Łotwy, a zna go dodatkowe 43%.

Michał Dobrzyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 października:

1890 - Powstała Partia Robotnicza Galicji, od 2 II 1892 Socjalno-Demokratyczna Partia w Galicji, od 8 X 1897 Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego.

1897 - W Wilnie została założona żydowska socjalistyczna partia Bund.

1912 - W Warszawie otwarto Dom Sierot założony przez Janusza Korczaka.

1928 - Powstała Socjalistyczna Partia Peru.

1931 - Urodził się Desmond Tutu, anglikański biskup południowoafrykański, działacz na rzecz praw człowieka, przeciwnik apartheidu, zwolennik małżeństw homoseksualnych.

1944 - W obozie Auschwitz-Birkenau doszło do największego w historii obozu buntu.

1949 - Proklamowanie NRD.

1949 - Zmarł José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

2003 - Socjalista Anerood Jugnauth został prezydentem Mauritiusa.

2012 - Hugo Chavez wygrał po raz trzeci wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku