
Cenzura Internetu genewskimi drzwiami?
[2012-02-26 13:19:44]
Pod koniec lutego rozpoczyna się w Genewie spotkania grupy roboczej Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) - najstarszej na świecie organizacji międzynarodowej, która pod auspicjami ONZ dokonuje standaryzacji oraz regulacji rynku telekomunikacyjnego. Do tej pory regulamin, wypracowany przez Związek i obowiązujący na całym świecie, dotyczył jedynie połączeń telefonicznych i radiotelekomunikacji.
Na wniosek Rosji, Chin i części krajów arabskich, 27 lutego ITU ma rozpatrzeć postulat zmian w regulaminie, które umożliwiłyby mu kontrolę Internetu. Zgodnie z zapowiedzią premiera Rosji, Władimira Putina, z czerwca zeszłego roku: Naszym celem jest ustanowienie, poprzez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, międzynarodowej kontroli internetu, która byłaby zapisana w traktacie pod auspicjami Narodów Zjednoczonych.
Obudźmy się! To potężne zagrożenie dla wolności w sieci! - alarmuje Wall Street Journal piórem Roberta McDowella Rosja, Chiny i cześć innych krajów chce renegocjować traktat z 1988 r. i rozszerzyć go na pola, dotąd nieuregulowane. Nawet częściowa lektura postulatów tych krajów przyprawia o dreszcze - czytamy w wydaniu z dnia 21 lutego.
Państwa silne w armie czują się zagrożone tym, że ich obywatele, pragnący politycznej wolności, dążą do urzeczywistnienia swoich marzeń, a Internet im w tym pomaga. Państwa te stworzyły więc imponującą koalicję, a ich wysiłki na rzecz kontroli sieci są coraz bardziej skuteczne - dodaje McDowell.
Na pytanie o stanowisko polskiego rządu Magdalena Gaj, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, powiedziała 24 lutego Jackowi Żakowskiemu na antenie radia Tok.fm, iż kraje dążące do kontroli sieci artykułują na razie tylko ogóle sformułowania, że do regulaminu należy wprowadzić kwestie, związane z zarządzaniem internetem, ale nie została jeszcze położona na stół żadna konkretna propozycja.
Nie jest jeszcze nic przesądzone, a stanowisko nasze, ale nie tylko nasze, a dużej części krajów europejskich, jest stanowczo na nie - podkreśliła Gaj.
Polska jest stałym członkiem ITU, aktualnie zasiada również w jego radzie.
Katarzyna Matuszewska
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.
?