Spore kontrowersje wywołały dzisiejsze sejmowe obchody dnia „Żołnierzy wyklętych”, który zgodnie z ustawą przyjęto w roku ubiegłym, obchodzony jest w dniu 1 marca. Podczas odczytywania przez Marszałek Sejmu uchwały ku czci „Żołnierzy wyklętych” salę opuścili posłowie SLD i część posłów Ruchu Palikota.
-Reprezentowałem SLD w negocjacjach związanych z tym projektem i powiedziałem, że go nie poprzemy. Mamy natomiast własny projekt upamiętniający ofiary, które zginęły w okresie polskiej wojny domowej 1944-47. Mowa o 30 tys. ludzi - powiedział w rozmowie z portalem rp.pl poseł Tadeusz Iwiński.
Salę opuściła także część posłów Ruchu Palikota. - Mogę mówić za siebie, nie było żadnej dyscypliny klubowej, zostawiliśmy to do rozstrzygnięcia w sumieniu każdego z posłów. Ja uważam, że do jednego worka wrzuca się bohaterów, takich jak żołnierze z AK i zbrodniarzy takich jak żołnierze z NSZ – stwierdził Andrzej Rozenek, rzecznik Ruchu Palikota.
1794 - Tadeusz Kościuszko wydał uniwersał połaniecki znoszący poddaństwo osobiste chłopów, zakazujący ich rugowania z gruntu oraz zmniejszający wymiar pańszczyzny.
1868 - Urodził się Stanisław Przybyszewski, wybitny pisarz okresu Młodej Polski - związany z PPS zaboru pruskiego.
1943 - W obozie w Sielcach nad Oką rozpoczęto formowanie 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1974 - Kanclerz RFN Willy Brandt podał się do dymisji.
1999 - Amerykański samolot zbombardował chińską ambasadę w Belgradzie; zginęło trzech jej pracowników.
2005 - Kongres założycielski Unii Lewicy III RP.
2012 - Victor Ponta z Partii Socjaldemokratycznej został premierem Rumunii.