Carlos Latuff: Nic nowego pod Słońcem

[2012-04-02 20:35:34]

W ostatnich dniach na proizraelskich blogach opublikowano artykuły, w których oskarżono mnie (zgadnijcie!), że jestem negacjonistą Holokaustu. To dlatego, że w 2006 r. uczestniczyłem w konkursie na rysunek nt. Holokaustu, zainaugurowany przez Dom Rysunku w Teheranie. Konkurs ten stanowił odpowiedź na rysunki Proroka Mahometa, opublikowane w duńskiej gazecie "Jyllands-Posten", i miał na celu sprawdzenie, jakie są granice wolności słowa na Zachodzie. Syjonistyczni blogerzy wszczęli tę nową kampanię obsmarowywania z powodu paru rysunków, jakie wykonałem dla grupy aktywistek Code Pink na użytek kampanii Occupy AIPAC. Miało to na celu skłonienie tej grupy, by zrezygnowała z wykorzystania prac wykonanych przeze mnie, rzekomego „negacjonistę Holokaustu”.


Mówią między innymi, że jestem negacjonistą Holokaustu, ale nie potrafią tego dowieść. W artykule, który kolportują ad nauseam, nie ma mowy o żadnym tekście, opinii czy rysunku mojego autorstwa, gdzie zaprzeczam, że Holokaust nazistowski miał miejsce. To dlatego, że nigdy nie stworzyłem takich rysunków. Owi blogerzy starają się wykorzystać starą taktykę „kłamstwo powtórzone wiele razy staje się prawdą”.

Na wspomniany konkurs wysłałem trzy rysunki. Dzięki trzeciemu z nich zająłem drugie miejsce.





Poprzez pierwsze dwa rysunki odnoszę do czerwonych linii wolności słowa na Zachodzie. Stworzenie rysunków, wyrażających pogardliwy stosunek do islamu czy Proroka Mahometa jest postrzegane jako wolność słowa, ale te zasady nie stosują się, gdy mowa o Holokauście.



Na trzecim z rysunków widzimy Palestyńczyka w stroju z nazistowskiego obozu koncentracyjnego, otoczonego przez izraelską „barierę bezpieczeństwa”. Przecież nie ma to nic wspólnego z negacją Holokaustu. Przeciwnie, ten rysunek potwierdza, że Holokaust miał miejsce, i oznacza porównanie tego, jak Izrael traktuje Palestyńczyków z tym, jak traktowały Żydów Niemcy nazistowskie. Stawiam każdemu i gdziekolwiek wyzwanie: niech pokaże mi jeden rysunek, artykuł czy opinię mojego autorstwa, w których neguję Holokaust.

Ten incydent stanowi w istocie kolejny rozdział w wymierzonej przeciwko mnie kampanii, prowadzonej przez różne grupy i osoby popierające Izrael i jego zbrodniczą politykę. Wiedzą, jak skuteczny może być rysunek polityczny w ujawnianiu łamania praw człowieka Palestyńczyków przez Izrael. Ponieważ nie są w stanie ocenzurować wszystkich postępowych blogów, stron internetowych i platform społecznych, które swobodnie rozprzestrzeniają mą twórczość, pracują dzień i noc nad przyczepieniem mi łatki „antysemity” i „negacjonisty Holokaustu”, aby zdyskredytować i wręcz kryminalizować mOJE przekonania w oczach opinii publicznej.

Takie kampanie nie zastraszą mnie. Nadal będę występował na rzecz praw Palestyńczyków i nadal będę poświęcał swą sztukę ich sprawie.

Carlos Latuff


Tekst w tłumaczeniu Pawła Michała Bartolika ukazał się na portalu "Internacjonalista". Wersję oryginalną opublikowano w serwisie "Ikhras".

Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku