Sejm: Ustawa emerytalna przeszła w pierwszym czytaniu

[2012-04-29 11:21:47]

27 kwietnia w Sejmie odbyło się głosowanie dotyczące odrzucenia w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o reformie emerytalnej, przewidującego zrównanie i podniesienie progu wiekowego przechodzenia na emeryturę do 67 lat dla mężczyzn i kobiet.

Zgłoszony przez rząd projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie możliwości przejścia na emeryturę w wysokości 50 % należnego świadczenia po osiągnięciu 62 roku życia przez kobiety i 65 roku życia przez mężczyzn, i jednocześnie po odbyciu 35-letniego stażu pracy dla kobiet i 40-letniego stażu pracy dla mężczyzn w systemie składkowym (wybór takiego rozwiązania skutkowałby jednak obniżeniem odprowadzonego przez decydujących się na nie pracowników/-nice kapitału w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Za odrzuceniem ww. projektu ustawy w I-ym czytaniu opowiedziało się 168 posłów i posłanek, przeciwnych jej odrzuceniu było natomiast 266 posłów i posłanek, od głosu wstrzymało się 2 posłów, nie głosowało 24 posłów i posłanek (patrz: tutaj). W wyniku przewagi głosów opowiadających się przeciwko odrzuceniu ustawy Sejm przyjął ją do dalszych prac parlamentarnych w Komisji Sejmowej.

Rozkład głosów w poszczególnych klubach parlamentarnych wyglądał następująco. 205 posłów i posłanek rządzącej Platformy Obywatelskiej opowiedziało się przeciwko odrzuceniu ustawy w I- ym czytaniu, nie głosowała tylko jedna posłanka (Niemczyk Małgorzata). Przeciwko odrzuceniu ustawy opowiedziało się także 25 posłów i posłanek koalicyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie głosowało 3 posłów (Górczyński Jarosław, Kłopotek Eugeniusz - nieobecny także przy głosowaniu ws. referendum dotyczącego wieku emerytalnego oraz Sawicki Marek).

Z kolei za odrzuceniem ustawy w I-ym czytaniu opowiedziało się 121 posłów i posłanek Prawa i Sprawiedliwości, nieobecnych było 15 posłów i posłanek tej formacji (Arciszewska-Mielewczyk Dorota, Górski Tomasz, Hofman Adam, Hrynkiewicz Józefa, Kamiński Mariusz Antoni, Latos Tomasz, Nowak Maria, Piecha Bolesław Grzegorz, Pięta Stanisław, Rogacki Adam,Sadurska Małgorzata, Szczerski Krzysztof, Waszczykowski Witold,
Zawiślak Sławomir oraz Zubowski Wojciech). Za odrzuceniem ustawy w I-ym czytaniu opowiedziało się także 19 posłów i posłanek Solidarnej Polski, za wyjątkiem jednego posła (Dąbrowskiego Andrzeja), który był przeciwny jej odrzuceniu. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 23 posłów i posłanek Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a dwoje przedstawicieli tego klubu było nieobecnych na sali (Napieralski Grzegorz, Prządka Stanisława).

Wyraźny podział głosów wystąpił w klubie parlamentarnym Ruchu Palikota, w którym zdecydowana większość, a więc 33 posłów i posłanek, włącznie z przewodniczącym Januszem Palikotem, opowiedziała się przeciwko odrzuceniu ustawy w pierwszym czytaniu, pięcioro za jej odrzuceniem (Biedroń Robert, Grodzka Anna, Klepacz Witold, Kopyciński Sławomir oraz Nowicka Wanda, chociaż ci sami posłowie i posłanki - za wyjątkiem posła Klepacza obecnego wówczas w SLD - zagłosowali w Sejmowym głosowaniu 30 marca przeciwko wnioskowi o referendum ws. wieku emerytalnego), dwóch wstrzymało się od głosu (Bauć Piotr Paweł i Kwiatkowski Jacek), a trzech było nieobecnych (Kotliński Roman, Krupa Łukasz, Szymiec-Raczyńska Halina).


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku