Londyn: Assange czeka na azyl

[2012-06-30 08:57:09]

Oskarżony o gwałt, po 18 miesiącach walki z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości, Julian Assange - założyciel portalu WikiLeaks - przegrał proces ekstradycyjny. 19 września Australijczyk ukrył się w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru i ani myśli stawić się na wezwanie służb porządkowych. Jest niemal pewne, że nie opuszczę ambasady Ekwadoru i nie pójdę na policję - zapowiedział w rozmowie telefonicznej z BBC.

Znany demaskator dopuścił się rzekomych przestępstw seksualnych w sierpniu 2010 r., podczas pobytu w Sztokholmie. Ofiarami były dwie szwedzkie obywatelki, wolontariuszki portalu WikiLeaks. Assange stanowczo zaprzecza zarzutom i zaznacza, że do stosunku doszło za obopólną zgodą. Według niego oskarżenia mają motyw polityczny.

Australijczyk boi się, że po ewentualnej ekstradycji do Szwecji, Sztokholm wyda go Amerykanom. Za publikowanie poufnych dokumentów dotyczących m.in. wojny w Iraku i Afganistanie, może zostać posądzony przez Wojskowy Trybunał Stanów Zjednoczonych o szpiegostwo. Podobnie jak Bradley Manning, żołnierz armii USA, który dostarczał poufne dokumenty portalowi WikiLeaks. Za ujawnianie tajnych informacji dotyczących obrony narodowej grozi mu dożywocie.

W wywiadzie udzielonym rodzimemu dziennikowi "Sydney Morning Herald" Australijczyk apelował o gwarancje dyplomatyczne: Jeśli USA mogłyby zagwarantować, że odstąpią od postępowania przeciwko mnie, albo zaprzestaną wszelkich innych śledztw w sprawie działalności WikiLeaks, to będzie istotna gwarancja.

Podczas rozmowy Assange negatywnie ocenił postawę rządu w Canaberze: Zostałem wskazany przez USA, a także premiera i ministra spraw zagranicznych Szwecji jako terrorysta od wysokich technologii. To z pewnością wymaga stanowczej odpowiedzi ze strony rządu pani Julii Gillard.

Wyrok ekstradycyjny brytyjskiego sądu, brak gwarancji od USA, oraz zbyt mała pomoc ze strony rządu Australii zmusiły założyciela WikiLeaks do ubiegania się o pomoc i azyl polityczny w ambasadzie Ekwadoru, gdzie spędził ostatnie 11 dni. Słynący z niechęci do USA Prezydent Rafael Correa rozważa udzielenie politycznego Azylu. Anna Alban, ambasador Ekwadoru w Wielkiej Brytanii, osobiście udała się do Quito, by przedyskutować sprawę Australijczyka z tamtejszym MSZ-em.

Kilka dni temu grupa lewicowych intelektualistów napisała list do władz Ekwadoru. List zawiera petycję z prośbą o udzielenie azylu politycznego założycielowi portalu WikiLeaks. Znani przedstawiciele lewicy sprzeciwiają się ekstradycji Australijczyka. Apel został podpisany m.in. przez: Noama Chomsky'ego, Naomi Wolf, Billa Mahera czy Oliviera Stone'a. Według nich jedyna "zbrodnia, której miał się dopuścić Assange, polega na uprawianiu zawodu dziennikarskiego".

fot. Wikimedia Commons

Amadou Guindo


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku