Argentyna: przywódcy junty skazani za porywanie dzieci

[2012-07-07 15:11:44]

Przywódcy wojskowej dyktatury w latach 1976-83, usłyszeli wyroki za proceder masowej kradzieży niemowląt i dzieci więźniów ówczesnego reżimu. Wśród skazanych znalazł się przywódca ówczesnej junty, generał Jorge Videla (na zdjęciu).

Półtoraroczny proces w Buenos Aires był sądem nad generałami: 86-letnim Videlą oraz Reinaldo Bignone, a także grupą ich 7 podwładnych. Najwyższy wyrok usłyszał pierwszy z nich, skazany na 50 lat, pozostali zostali pozbawieni wolności na okres od 30 do 40 lat. Wagę wyroku potwierdza fakt, że uznaje on rabunek dzieci ofiar reżimu za zbrodnię państwową, a nie indywidualną samowolę niektórych oficerów, czego usiłowała dowodzić obrona. Do tej pory wydano w Argentynie już 25 wyroków w sprawach tego rodzaju, dotyczyły one jednak przeważnie jednostkowych przypadków.

Proces dotyczył 35 uprowadzonych niegdyś osób, z których raptem 20 zdecydowało się zeznawać przeciw swoim późniejszym opiekunom. Pokazuje to jak bolesną sprawą są dla nich ich własne losy ujawnione po latach, pokazujące przestępczy charakter działalności ich przybranych rodziców. Po upadku junty w 1983 r., zajmującej się tą sprawą organizacji Stowarzyszenie Babć z Placu Majowego udało się zebrać informacje o blisko 500 przypadkach tego typu.

Siedmioletnie rządy wojskowych rozpoczęte od puczu w 1976 r., doprowadziły do rozpętania masowego terroru wobec działaczy argentyńskiej lewicy. Jego rezultatem było ponad 30 tys. zabójstw dokonanych przez szwadrony śmierci, a częstym procederem było wówczas także m.in. wrzucanie nielegalnych więźniów żywcem do morza z pokładów samolotów tutejszej armii. Historia argentyńskiej dyktatury stanowi też ciemną kartę w dziejach Kościoła Rzymskokatolickiego, którego duchowni popierali i wspierali juntę, uznając ją za skuteczne narzędzie oporu przeciw komunizmowi.

Łukasz Drozda


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku