CBOS: Polacy pracują ponad 45 godzin tygodniowo
[2012-08-07 23:19:22]
Największa grupa respondentów (41 proc.) deklaruje, że na pracę zawodową przeznacza 40 godzin tygodniowo. Co czwarty pracujący wskazuje na przedział od 41 do 50 godzin, a 12 proc. Polaków deklaruje, że pracuje powyżej 60 godzin tygodniowo. Niecałe 10 proc. ankietowanych poświęca na pracę zawodową od 20 do 39 godzin i od 51 do 60 godzin. Z sondażu wynika, że najkrócej pracują osoby rozpoczynające karierę zawodową - w wieku 18-24 lat. Najmłodsi przeznaczają średnio 43 godziny tygodniowo. Polacy w wieku 25-44 lat na pracę zarobkową poświęcają natomiast najwięcej – aż 47 godzin. Największy odsetek badanych, bo nieco poniżej 50 proc., deklaruje, że do pracy dojeżdża samochodem. Co piąty respondent zadeklarował, że dociera do pracy pieszo. Z komunikacji publicznej (autobusu, tramwaju, pociągu) korzysta 13 proc. badanych, a 20 proc. deklaruje, że łączy różne środki transportu, by jak najszybciej i najtaniej dotrzeć do miejsca pracy. 3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że za główny środek komunikacji służy im rower lub motocykl. Łącznie średni czas dojazdów badanych wynosi 5 godzin tygodniowo. Czas ten byłby dłuższy (6,5 godz. tygodniowo), gdyby nie 17 proc. ankietowanych, którzy odpowiedzieli, że wykonują pracę w domu lub miejsce pracy znajduje się tuż obok ich miejsca zamieszkania. Badanie przeprowadzono między 14 a 20 czerwca br. na 1013-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. CBOS zaznaczył, że dane dotyczące aktywności zawodowej dotyczą jedynie pracujących - choćby dorywczo, czyli 52 proc. badanych, oraz osób w wieku 18-64 lat, gdyż najstarsza grupa została pominięta. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 października:
1779 - Pierwsze zamieszki w Manchesterze, wywołane protestami przeciw wprowadzeniu maszyn przędzalniczych w fabrykach włókienniczych.
1892 - Urodził się Ivo Andrić, jugosłowiański powieściopisarz, nowelista i poeta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1961.
1908 - Na stokach Cytadeli warszawskiej stracony został działacz OB PPS, J. Mirecki "Montwiłł".
1921 - W Radomsku urodził się Tadeusz Różewicz, wybitny poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta.
1940 - W Liverpoolu urodził się John Winston Lennon, genialny muzyk, socjalista.
1943 - Oddział Gwardii Ludowej rozbił więzienie w Kraśniku i uwolnił kilkudziesięciu więźniów.
1967 - Podczas walk w Boliwii został zamordowany południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.
2005 - Odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Do II tury (23 października) zakwalifikowali się Donald Tusk (36,33%) i Lech Kaczyński (33,10%).
2012 - 15-letnia pakistańska działaczka na rzecz dostępu do edukacji i praw kobiet Malala Yousafzai została postrzelona w głowę i szyję w zamachu przeprowadzonym przez talibów.
?