Ukraina: Partia Janukowycza zostaje u władzy

[2012-10-30 09:29:53]

Partia Regionów wspierająca prezydenturę Wiktora Janukowycza, pozostanie u władzy prawdopodobnie przez pięć najbliższych lat. Ugrupowanie to zgodnie z oczekiwaniami zwyciężyło w wyborach parlamentarnych, uzyskując 32,07 proc. głosów. Partia Regionów powinna uzyskać w nowym parlamencie stabilną większość. Pomoże jej w tym mieszana ordynacja wyborcza, na bazie której połowę kandydatów wybiera się w okręgach jednomandatowych. Przewiduje się, że to właśnie partia rządząca wypadnie najlepiej w tej części niedzielnej elekcji.

Z ugrupowań opozycyjnych najlepiej wypadły listy Zjednoczonej Ojczyzny, koalicji skupionej wokół Ojczyzny byłej premierki, Julii Tymoszenko. Uzyskały one 24,02 proc. głosów, pokonując wyraźnie typowany na czarnego konia głosowania UDAR (Uderzenie), nowe ugrupowanie niezwykle popularnego na Ukrainie boksera, Witalija Kliczki. Ostatecznie partia ta otrzymała raptem 13,42 proc. głosów, czyli nieco mniej niż sugerowały badania opinii publicznej.

W parlamencie znajdą się ponadto nacjonaliści z partii Swoboda, która uzyskała 9,51 proc. poparcia. Tak dobry wynik skrajnej prawicy jest zaskoczeniem i zdecydowanie przerasta przewidywania oparte na przedwyborczych sondażach. Uważa się, że duże poparcie dla tego ugrupowania wynika z jego skrajnego sprzeciwu wobec Partii Regionów znacznej części wyborców, a nie tyle tak gwałtownego wzrostu popularności nacjonalistów. Ich ugrupowanie uchodzi za antyrosyjskie, jest jednak zarazem skrajnie szowinistyczne i antypolskie, a jego politycy wielokrotnie dawali dowody swoich sympatii dla słynnego nacjonalistycznego partyzanta i zbrodniarza, Stepana Bandery.

Znakomicie wypadli również komuniści, zajmując trzecie miejsce i osiągając 13,98 proc. głosów. To o blisko aż 9 pkt. proc. więcej niż w poprzednich wyborach w 2007 r.

Najlepszy wynik z pozostałych partii uzyskało socjaldemokratyczne Naprzód Ukraino! Natalii Korolewskiej. Listę tę poparło jednak zaledwie 1,62 proc. głosujących, co oczywiście nie przełoży się na żadne mandaty. Inne stronnictwa zdobyły jeszcze mniej głosów.

Frekwencja wyniosła 57,98 proc. głosów. Obserwatorzy międzynarodowi wskazują na liczne naruszenia związane z elekcją, chociaż dotyczą one przede wszystkim przebiegu kampanii wyborczej, a w mniejszym stopniu samego głosowania. To ostatnie będzie niemal na pewno uznawane na arenie międzynarodowej.

Łukasz Drozda


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku