Ukraina: Partia Janukowycza zostaje u władzy
[2012-10-30 09:29:53]
![]() Z ugrupowań opozycyjnych najlepiej wypadły listy Zjednoczonej Ojczyzny, koalicji skupionej wokół Ojczyzny byłej premierki, Julii Tymoszenko. Uzyskały one 24,02 proc. głosów, pokonując wyraźnie typowany na czarnego konia głosowania UDAR (Uderzenie), nowe ugrupowanie niezwykle popularnego na Ukrainie boksera, Witalija Kliczki. Ostatecznie partia ta otrzymała raptem 13,42 proc. głosów, czyli nieco mniej niż sugerowały badania opinii publicznej. W parlamencie znajdą się ponadto nacjonaliści z partii Swoboda, która uzyskała 9,51 proc. poparcia. Tak dobry wynik skrajnej prawicy jest zaskoczeniem i zdecydowanie przerasta przewidywania oparte na przedwyborczych sondażach. Uważa się, że duże poparcie dla tego ugrupowania wynika z jego skrajnego sprzeciwu wobec Partii Regionów znacznej części wyborców, a nie tyle tak gwałtownego wzrostu popularności nacjonalistów. Ich ugrupowanie uchodzi za antyrosyjskie, jest jednak zarazem skrajnie szowinistyczne i antypolskie, a jego politycy wielokrotnie dawali dowody swoich sympatii dla słynnego nacjonalistycznego partyzanta i zbrodniarza, Stepana Bandery. Znakomicie wypadli również komuniści, zajmując trzecie miejsce i osiągając 13,98 proc. głosów. To o blisko aż 9 pkt. proc. więcej niż w poprzednich wyborach w 2007 r. Najlepszy wynik z pozostałych partii uzyskało socjaldemokratyczne Naprzód Ukraino! Natalii Korolewskiej. Listę tę poparło jednak zaledwie 1,62 proc. głosujących, co oczywiście nie przełoży się na żadne mandaty. Inne stronnictwa zdobyły jeszcze mniej głosów. Frekwencja wyniosła 57,98 proc. głosów. Obserwatorzy międzynarodowi wskazują na liczne naruszenia związane z elekcją, chociaż dotyczą one przede wszystkim przebiegu kampanii wyborczej, a w mniejszym stopniu samego głosowania. To ostatnie będzie niemal na pewno uznawane na arenie międzynarodowej. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?