Warszawa: Marsz Polski Socjalnej

[2012-11-12 22:14:45]

Socjaliści nawiązujący do tradycji niepodległościowej PPS przeszli ulicami Warszawy w święto odzyskania niepodległości przez Polskę. W marszu wzięło udział ok. 60 osób. Marsz rozpoczął się na Placu Grzybowskim, gdzie Polska Partia Socjalistyczna w 1904 r. zorganizowała pierwszą po powstaniu styczniowym akcję zbrojną przeciwko caratowi. Uczestniczy Marszu chcieli przypomnieć Polakom, że lewica ma znaczny udział w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Chodzi nam o to, że hasło niepodległości jest dla nas nierozerwalnie związane ze sprawiedliwością społeczną, z równością i demokracją, zaznaczył Wiktor Sadłowski - jeden z mówców i organizatorów marszu.

Uczestnicy marszu wznosili okrzyki "Wolność Równość i Socjalizm", "Polska socjalna nie liberalna", "Wolność, Równość, Niepodległość". Marsz miał charakter krótkich postojów w miejscach pamięci. Demonstranci z Placu Grzybowskiego udali się na ulicę Świętokrzyską, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca bohaterów Powstania w Getcie. Tam uczczono ich minutą ciszy.

Następnie przeszli na Plac Dąbrowskiego znany jako Plac Zielony, który był miejscem pomników służalczych generałów lojalnych wobec caratu. Uczestnicy zorganizowali happening, symbolicznie budując pomniki "dzisiejszych generałów służalczych wobec międzynarodowego kapitału", za których uznali Leszka Balcerowicza (pod jego nazwiskiem napisali: "Wyprzedał majątek narodowy"), Jerzego Buzka ("Powiększył nierówności społeczne"), Donalda Tuska ("Skazał Polaków na pracę do śmierci...") oraz Adama Michnika ("Wspierał szkodliwe dla Polski reformy Balcerowicza...").

Jeden z uczestników marszu, Andrzej Smosarski powiedział, że Polska nie jest krajem niepodległym, tylko podległym kapitałowi międzynarodowemu. Niepodległość, w której obywatelowi nie starcza do pierwszego nic nie znaczy. Niepodległość, w której obywatela nie pyta się o zdanie w sprawie interwencji zbrojnych w Iraku to tylko puste słowa. Na końcu demonstranci przeszli na ulicę Krakowskie Przedmieście, gdzie odśpiewano "Czerwony Sztandar". Po koniec demonstracji organizatorzy zapowiedzieli, że Inicjatywa "Polska Socjalna" będzie kontynuować swoje marsze w następnych latach.

Patryk Kisling


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku