Unia Europejska: Wszyscy płacimy za szkody powodowane przez kierowców
[2012-12-25 22:46:40]
Wbrew temu, co twierdzą sami kierowcy, nie płacą oni zbyt wysokich podatków. Wręcz przeciwnie – są hojnie dotowani przez pozostałych obywateli Unii. Naukowcy z Uniwersytetu Politechnicznego w Dreźnie wykazali, że koszty zanieczyszczeń, hałasu i wypadków drogowych powodowanych przez kierowców samochodów wynoszą łącznie we wszystkich 27 krajach UE 373 mld euro, około 3 proc. PKB, czyli ok. 750 euro na każdego mężczyznę, kobietę i dziecko. Powyższa kwota nie uwzględnia kosztów korków na drogach ani kosztów zdrowotnych związanych z brakiem ruchu. Świadczy też o tym, że kierowcy nie są „dojną krową”. Autorzy raportu napisali: Wręcz przeciwnie, należy powiedzieć, że ruch drogowy w UE jest w wysokim stopniu subsydiowany przez pozostałych ludzi i pozostałe regiony, a będzie przez przyszłe pokolenia: ludzie mieszkający w pobliżu arterii komunikacyjnych, podatnicy i ludzie starsi, którzy nie posiadają samochodów, kraje sąsiednie i dzieci, wnuki oraz wszystkie przyszłe pokolenia dofinansowują dzisiejszy ruch drogowy. Raport „Prawdziwy koszt automobilizmu” uznaje, że obliczenia te z konieczności są przybliżone, ale dają ważny ogólny obraz sytuacji. Najwyższe koszty generują kierowcy w Niemczech, a zaraz po nich – w Wielkiej Brytanii. Liczby nie uwzględniają podatków i opłat, chyba że przychody z nich są one wyodrębniane na korzystanie z samochodów, jak to ma miejsce na przykład w przypadku opłat za korzystanie z autostrad. Autorzy argumentują, że inne obciążenia fiskalne są częścią ogólne puli podatków, która nie jest w większym stopniu rezerwowana na pokrycie szkód wyrządzonych przez samochody niż to ma miejsce w przypadku akcyzy na alkohol czy papierosy, która także nie jest przeznaczana na opiekę zdrowotną. Nawet gdyby jednak uwzględnić te obciążenia kierowców, to i tak koszty zanieczyszczeń, hałasu i skutków wypadków drogowych nie zostałyby pokryte. Kierujący badaniami prof. Udo Becker stwierdził, że spalanie ropy, węgla, gazu i pochodnych przyczynia się do zmian klimatycznych, więc ludzie powinni płacić za użytkowanie samochodów i zdawać sobie sprawę, że mają wybór: mogą jeździć rowerami, środkami komunikacji zbiorowej, wolniej jeździć samochodami lub przeprowadzić się bliżej miejsca pracy. Krytycy raportu twierdzą, że opiera się on na uprzedzeniach, a wprowadzenie dodatkowych opłat wywołałoby inflację i przyczyniło się do zwiększenia ubóstwa. Zwracają też uwagę na to, że nowe technologie w przemyśle samochodowym przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń, hałasu i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?