Według oficjalnych deklaracji Sojuszu Lewicy Demokratycznej wśród gości honorowych planowanego na czerwiec tzw. Kongresu Lewicy mają znaleźć się trzej byli prezydenci III Rzeczpospolitej - gen. Wojciech Jaruzelski związany w przeszłości z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą, Lech Wałęsa związany z Solidarnością oraz Aleksander Kwaśniewski początkowo związany także z PZPR, a po jej rozwiązaniu z Socjaldemokracją Rzeczypospolitej Polskiej (SdRP) i SLD.
Inicjatywa zaproszenia ww. osobistości życia publicznego na Kongres miała wyjść od przewodniczącego Sojuszu, byłego premiera Leszka Millera. Początkowo krytycznie wypowiadał się o niej m.in. obecny wiceprzewodniczący SLD, a także były premier Józef Oleksy, zapowiadając, że sam nie weźmie udziału w Kongresie ze względu na zaproszenie Lecha Wałęsy, jednak po wymianie zdań w mediach oraz konsultacjach z przewodniczącym partii zmienił wcześniejsze stanowisko i poparł ten pomysł. Pomysł zaproszenia Lecha Wałęsy na łamach prasy sceptycznie oceniła także liberalna filozofka i publicystka prof. Magdalena Środa, ze względu na ultrakonserwatywne poglądy i wypowiedzi byłego prezydenta. Poza tym swój protest wyraziły m.in. lubuskie struktury organizacji młodzieżowej działającej przy SLD - Federacji Młodych Socjaldemokratów, pod przewodnictwem Patryka Lewickiego, który zwrócił uwagę na homofobiczne wypowiedzi Wałęsy wyrażane niedawno przez niego w mediach (opowiedział się m.in. za umiejscowieniem mniejszości seksualnych na sali obrad plenarnych w Sejmie w ostatnich rzędach). Sam Lech Wałęsa zadeklarował, że zaproszenie przyjmuje i weźmie udział w Kongresie, jednocześnie deklarując się jako "prawicowiec".
Wśród zaproszonych na Kongres znalazło się blisko 100 organizacji działających w Polsce o deklarowanym profilu lewicowym lub centrolewicowym. Nie ma wśród nich jednak Ruchu Palikota, gdyż jak uzasadniał rzecznik prasowy SLD Dariusz Joński - Ruch Palikota nie jest partią lewicową, stąd zaproszenie go na kongres zwany Kongresem Lewicy nie miałoby odpowiednich podstaw.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.