Portugalia: Strajk generalny
[2013-06-27 08:43:43]
Jako pierwsi zastrajkowali pracownicy transportu miejskiego 26 czerwca wieczorem, na dwie godziny przed planowym zamknięciem metra, zastrajkowali jego pracownicy w stolicy kraju. Na czterech liniach lizbońskiego metra wszystkie stacje będą zamknięte. Nie przewidziano tam żadnego transportu zastępczego. W Lizbonie i Porto znacząco ograniczono liczbę autobusów, tramwajów i pociągów podmiejskich. Według związkowców przywrócenia pełnego ruchu należy się spodziewać dopiero w piątek w godzinach popołudniowych. Do strajku generalnego przystąpili też pracownicy kolei państwowej, lotnisk oraz portów morskich i barek kursujących na rzece Tag w aglomeracji lizbońskiej, a także poczty, sądów i urzędów szczebla centralnego i samorządowego. 27 czerwca w ograniczonym zakresie funkcjonują szpitale i ośrodki zdrowia. Po raz pierwszy za centroprawicowych rządów Coelho do strajku generalnego przyłączyła się część pracowników służb bezpieczeństwa. Miguel Macedo, minister spraw wewnętrznych Portugalii, zapewnił, że ich udział w proteście nie stanowi zagrożenia dla kraju. Na oficjalnym rozpoczęciu strajku w lizbońskim centrum utylizacji śmieci przywódcy największych syndykatów Carlos Silva z UGT i Armenio Carlos z CGTP zaapelowali do rządu o zaprzestanie polityki prowadzącej do ubożenia społeczeństwa oraz o większy szacunek dla ludzi pracy. Protest jest czwartym strajkiem generalnym podczas rządów Coelho, którego gabinet sprawuje władzę od czerwca 2011 r. Programu redukcji zatrudnienia i zarobków sektora publicznego wynika z zawartego w maju 2011 r. przez Portugalię porozumienia z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, na podstawie którego kraj ten otrzymał 78 mld euro pożyczki. W kwietniu portugalski Trybunał Konstytucyjny odrzucił część zaplanowanych oszczędności, po czym rząd przyjął kolejny plan, który przewiduje między innymi zmniejszenie budżetu wszystkich ministerstw i wzrost składek na ubezpieczenie społeczne. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
22 maja:
1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.
1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.
1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.
1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.
1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.
2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.
2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.
2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.
?