Wadowice: Zawiadomienie o antyromskich profilach w Internecie
[2013-09-04 18:55:29]
Apelujemy (...) do organów ścigania o zajęcie się sprawą rasistowskich treści i nawoływania do nienawiści przez administratorów i użytkowników wspomnianych wyżej stron na portalu facebook. Nikt nie powinien być bezkarny - bez względu na pochodzenie etniczne - napisali przedstawiciele stowarzyszenia w oświadczeniu przesłanym PAP 4 września. Zarząd stowarzyszenia zdecydował się donieść do prokuratury po artykułach w "Gazecie Wyborczej", która napisała o wymierzonej w Romów akcji internetowej części mieszkańców Andrychowa. Ruszyła ona po pobiciu 12-latka przez 16-letniego przedstawiciela mniejszości romskiej. Profil "Antyromski Ruch Andrychowski" w ciągu doby zyskał 1,5 tysiąca fanów. Gdy po zgłoszeniu internautów zamknięto go ze względu na zarzut szerzenia rasizmu i nienawiści, powstała nowa strona - "Nie dla Romów w Andrychowie". Do 3 września, kiedy i ta strona została zamknięta, miała ponad 2 tys. zwolenników, w większości mieszkańców tej dwudziestotysięcznej miejscowości w Małopolsce. "Mimo że liderzy romscy z Andrychowa zapewniali, że nie popierają czynu młodego Roma, który stanie zresztą przed sądem rodzinnym w tej sprawie, nie przekonało to twórców profilu. Nawołują m.in. do wyjścia na ulicę, rozwiązania siłowego, bronienia się i oczyszczenia Andrychowa z Romów. Część mieszkańców zawiązała nawet w „realu” komitet społeczny Bezpieczne Miasto, który chce przekonać burmistrza Tomasza Żaka, aby zajął się ich zdaniem największym problemem społecznym, czyli Romami - napisali przedstawiciele Stowarzyszenie Romów w Polsce. Andrychowscy Romowie, mimo strachu, starają się zachować spokój i odżegnują się od czynu 16-latka. Podkreślają, że powinien on ponieść karę - podobnie jak osoby nawołujące do nienawiści i przemocy. Przypomnieli, że o winie rozstrzyga sąd i nie może być stosowana zasada zbiorowej odpowiedzialności, która prowadzi do stygmatyzacji i marginalizacji całej społeczności romskiej. Zarząd Stowarzyszenia Romów w Polsce wyraził też smutek z powodu zaistniałej sytuacji oraz coraz większych nieporozumień i wrogości w spokojnym dotąd Andrychowie, gdzie wielu Romów i nie-Romów współpracowało na rzecz wzajemnego poznania i integracji mniejszości romskiej. Autorzy oświadczenia zwrócili się do mieszkańców miasta zrozumienie całej sytuacji i wspomaganie Romów w tych trudnych chwilach oraz o nawiązanie dialogu. Janusz Cieśla, zastępca prokuratora rejonowego w Wadowicach powiedział PAP, że wszelkie materiały związane z tą sprawą zostaną przesłane do Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście-Zachód, bo to ta jednostka w okręgu została wyznaczona do prowadzenia postępowań na tle rasowym i ksenofobii. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?