Chile: Sędziowie przeprosili za współpracę z Pinochetem

[2013-09-06 12:45:17]

Chilijscy sędziowie przeprosili za współpracę z reżimem gen. Augusto Pinocheta i poprosili rodziny ofiar o wybaczenie. Specjalne oświadczenie opublikowano na kilka dni przed przypadającą 11 września 40. rocznicą zamachu stanu. W kraju trwa obecnie gorąca debata o konieczności przeprosin ze strony tych, którzy bezpośrednio lub pośrednio współpracowali z rządem w tym okresie.

Deklaracja dostępna jest na stronie stowarzyszenia sędziów w Chile. Proszą w niej o wybaczenie swoich “czynów i zaniedbań niegodnych powierzonej funkcji” w okresie trwającej od 1973 do 1990 r, dyktatury Pinocheta. Oświadczyli, że władza sądownicza mogła i powinna była zrobić dużo więcej, jako jedyna instytucja państwowa niebędącą pod bezpośrednim wpływem rządu. Zarzucają sobie m.in. odrzucanie próśb o udzielenie azylu, brak systematyczności w badaniu przestępstw i niestawianie się w centrach zatrzymań i tortur. Zaapelowali też do Sądu Najwyższego o podobne przeprosiny.

W czasach reżimu Pinocheta zamordowano ponad 3 tys. osób, 38 tys. torturowano bądź skazano na karę więzienia. Do tej pory ponad tysiąc osób uznaje się za zaginione.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku