
Meksyk: Wyższe podatki dla bogatych, powszechne emerytury
[2013-09-17 20:32:57]
Prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto (na zdjęciu) przedstawił plan reformy podatkowej, która ma przynieść państwu dodatkowe 240 miliardów pesos. Pieniądze te pozwolą na stworzenie systemu ubezpieczeń społecznych i funduszu dla bezrobotnych. Pokryją także koszty przeprowadzenia przyjętej przez rząd w sierpniu br. reformy edukacji.
Najważniejsze zmiany to wprowadzenie czterech nowych podatków, które obciążą najbogatszych obywateli. Dotyczą one zysków wypłacanych właścicielom firm, osiąganych na giełdzie oraz zużycia paliwa węglowego. Jeden z podatków obejmie napoje słodzone. Jego wprowadzenie określa się jako „walkę z otyłością”. Reforma nie ominie podatku VAT, który w całym kraju będzie wynosił 16 proc. (obecnie w miastach przygranicznych jest to tylko 11 proc).
Zasadniczym celem, na który przeznaczone zostaną uzyskane środki, będzie zagwarantowanie powszechnej emerytury dla obywateli powyżej 65. roku życia (o równowartości ok. 80 dolarów miesięcznie). Zdaniem prezydenta proponowana reforma przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa socjalnego w kraju, jak i wzrostu inwestycji w strategicznych sektorach, takich jak szkolnictwo i infrastruktura. Ma również zmniejszyć różnice w poziomie życia Meksykanów. Poprawić się ma standard życia najbiedniejszych warstw społeczeństwa.
Waldemar Chamala Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?