Białoruś: Rozpoczął się Tydzień Przeciwko Karze Śmierci

[2013-10-05 11:48:35]

Na Białorusi 5 października rozpoczyna się Tydzień Przeciwko Karze Śmierci. Akcję organizuje zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”, a wspierają ją znani muzycy rockowi. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę społeczeństwa białoruskiego na kwestię orzekania i stosowania kary śmierci. Białoruś jest bowiem jedynym państwem w Europie, gdzie jest ona wykonywana.

W ramach Tygodnia Przeciwko Karze Śmierci odbędą się dyskusje wśród młodzieży i studentów, będą też kolportowane materiały o karze śmierci. Pierwszego dnia wieczorem ma być transmitowany w internecie koncert pod nazwą „Ostatni świt”. To specjalny projekt muzyczny znanych białoruskich niezależnych muzyków poświęcony temu problemowi.

Kulminacją akcji ma być konferencja prasową 10 października w Światowym Dniu Walki z Karą Śmierci, w której mają wziąć udział rodziny i bliscy ludzi skazanych na najwyższy wymiar kary.

Przedstawiciele białoruskich władz zwracają uwagę, że w referendum w 1996 roku większość Białorusinów opowiedziała się przeciwko zniesieniu kary śmierci.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku