
Będzie strajk w Telewizji Polskiej
[2013-10-12 12:12:03]
Zakończyło się referendum strajkowe w Telewizji Polskiej SA, zorganizowane i poparte przez wszystkie związki zawodowe działające w spółce. 72 proc. pracowników biorących udział w głosowaniu opowiedziało się za rozpoczęciem akcji protestacyjnej.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy strajk rozpocznie się i jaką formę przybierze. W najbliższych dniach ma rozpocząć działania komitet strajkowy, który będzie prowadził tajne obrady dotyczące formy i daty protestu. Barbara Markowska - przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Twórczych "Wizja", twierdzi, że rozważane są rozmaite formy strajku - począwszy od tzw. strajku włoskiego, który spowodowałby utrudnienia w emisji niektórych programów, aż po całkowite wstrzymanie się od świadczenia pracy, co zapewne spowodowałoby całkowite zawieszenie emisji programów TVP. Markowska dodaje jednak, że komitet strajkowy będzie dążył do wyboru takiej formy protestu, która nie odbije się w znacznym stopniu na widzach Telewizji Polskiej.
Związki zawodowe działające w TVP SA nie zgadzają się na zaproponowaną przez prezesa Juliusza Brauna reorganizację spółki. Największy sprzeciw wywołuje zamiar korzystania z tzw. outsourcingu, czyli podnajmowania firm i pracowników zewnętrznych do realizacji produkcji Telewizji Polskiej. W wyniku wprowadzenia tego rozwiązania, znaczna grupa pracowników TVP straciłaby pracę i mogłaby co najwyżej liczyć na zatrudnienie w firmach zewnętrznych, zapewne na dużo gorszych i mniej stabilnych warunkach.
Żaden z wcześniejszych szefów nie wpadł na pomysł, żeby outsoursować pracowników twórczych, zaś produkcje skierować na zewnątrz. Za publiczne pieniądze nabijamy kasę prywatnym kieszeniom - twierdzi Barbara Markowska. Zarząd TVP SA podnosi natomiast, że postulaty związków zawodowych, aby wycofać się z pomysłu wprowadzenia outsourcingu są niemożliwe do wykonania ze względów finansowych. Musielibyśmy mieć dwa razy więcej pieniędzy niż mamy, żeby zrealizować to, co związki zawodowe stawiają jako swoje oczekiwania - twierdzi Juliusz Braun. Zarząd kwestionuje także sposób przeprowadzenia referendum strajkowego, imputując związkom zawodowym wywieranie presji na pracownikach, przedłużanie terminu głosowania i podawanie cząstkowych wyników w jego trakcie.
Bartłomiej Kacper Przybylski Foto: forum.satkurier.pl
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?