
Lewica świętuje niepodległość w Krakowie
[2013-11-07 21:39:03]
W Krakowie kilkadziesiąt osób wzięło udział w obchodach 95. rocznicy utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego premiera Ignacego Daszyńskiego. W ich ramach odbyła się debata panelowa "Duch równości - duch niepodległości" oraz wiec pod pomnikiem czynu rewolucyjnego, podczas którego wystąpił Krakowski Chór Rewolucyjny.
W debacie prowadzonej przez Agatę Czarnacką (lewica24.pl) uczestniczyli Adam Ostolski (Zieloni), Weronika Śmigielska (Krytyka Polityczna), Krzysztof Wołodźko (Nowy Obywatel) i Dariusz Szczotkowski (FMS). Dyskusja koncentrowała się wokół kwestii realizacji idei równości, tego, czym dziś jest "lud" oraz jak może i powinna jego interesy reprezentować współczesna polska lewica. Zastanawiano się również, co spowodowało, że w Polsce doszło do zawłaszczenia idei patriotycznych przez prawicę, która historycznie często zajmowała stanowisko ugodowe a nie - niepodległościowe. Najkrótszą odpowiedź zaproponował Szczotkowski: - Prawica może kocha Polskę "mocniej", ale to lewica kocha ją mądrzej.
Podczas wiecu pod pomnikiem w Alei Daszyńskiego fragmenty programu Rządu Ludowego odczytała chórzystka Alicja Beryt. Przemawiali: Łukasz Dąbrowiecki (Krakowski Chór Rewolucyjny), Adam Jaśków (SLD) i Antoni Grześczyk (PPS). Mówcy podkreślali, że ambitny program rządu Daszyńskiego w zakresie postulatów społecznych pozostaje aktualny do dziś.
- PPS nie walczył o Polskę, gdzie ludzi, którzy przepracowali uczciwie kilkadziesiąt lat kamienicznik może wyrzucić z mieszkania na podstawie wątpliwego papieru - mówił Grześczyk. A praktyczne nawiązanie do jego słów stanowiła zbiórka podpisów pod petycją o uwolnienie Piotra Ikonowicza.
Na koniec uroczystości Krakowski Chór Rewolucyjny wykonał kilka pieśni związanych z ruchem socjalistycznym i ludowym. Zebrani usłyszeli m.in. "Warszawiankę 1905", "Czerwony Sztandar" i śpiewaną w jidysz pieśń Bundu "In ale gasn".
Obchody rocznicy utworzenia niepodległego państwa polskiego zorganizował Komitet 7 listopada, w skład którego wchodzą PPS, FMS, Krytyka Polityczna, Zieloni, Krakowski Chór Rewolucyjny i Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Aktywiści Komitetu chcą co roku czcić 7 Listopada, wskazując w ten sposób, że niepodległość, którą Polska odzyskała w 1918 r., nie oznacza wolności, jeśli pozbawiona jest emancypacji społecznej.
Marek Tobolewski Na zdjęciu występ Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego (źródło: lewica.pl)
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?