Kraków: Protest przeciw galerii handlowej

[2014-03-22 22:36:14]

Pod hasłem „Chciwość miasta” w sobotę w Krakowie odbył się protest przeciwko budowie nowej galerii handlowej. Była złota krowa, złote stroje i złote symbole dolara i euro. Kilkuset manifestantów pod wodzą krakowskich artystów i aktywistów społecznych broniło w ten sposób modernistycznego budynku dawnego hotelu „Cracovia”, w miejscu którego ma powstać wielkopowierzchniowy obiekt handlowy.

Demonstracja rozpoczęła się pod pomnikiem Piłsudskiego. – Stąd ruszała Pierwsza Kadrowa i stąd rusza nasza rzeka pieniądza – wyjaśniła prowadząca demonstrację artystka Cecylia Malik. Przy dźwiękach samby zebrani przemaszerowali pod dawną Cracovię, pchając przed sobą hipermarketowe wózki i niosąc transparenty z napisami „Chciwość” i „Hotel Cracovia Pany”.

Pod wejściem do hotelu odbył się wiec. Przemawiający obrońcy budynku zwracali uwagę na jego walory architektoniczne i domagali się wpisania go do rejestru zabytków. – Cracovia ma wszystkie trzy rodzaje walorów, które cechują zabytki: historyczne, architektoniczne i estetyczne – mówił Mateusz Okoński. Organizatorzy podkreślali, że bryła hotelu zapoczątkowała w Polsce reakcję na socrealizm i wraz z pobliskim Kinem Kijów stanowi wyjątkowy zespół architektury modernistycznej. Przypomnieli również, że w hotelu mieści się modernistyczna mozaika autorstwa Heleny i Romana Husarskich, skryta obecnie pod płytami kartonowo-gipsowymi .

Po przemówieniach na schodach hotelu Krakowski Chór Rewolucyjny zaśpiewał hymn spółdzielców „Oto staje nas wolna gromada”. Wystąpił również zespół Hańba, bo – jak wyjaśnili organizatorzy – „to hańba z chciwości niszczyć taki budynek”. Na koniec do tańca zagrał zespół Samba Ka Rytmy Oporu. Po czym eskortowany przez policję pochód przeszedł pod Małopolski Ogród Sztuki, gdzie ma miejsce wystawa poświęcona chciwości miasta i ukrytej mozaice.

Hotel Cracovia działał do 2011 r. Orbis sprzedał go wówczas kieleckiej spółce Echo Investment, która planuje wyburzyć gmach. W zeszłym miesiącu deweloper przedstawił projekt galerii handlowej, która miałaby powstać w tym miejscu.

Marek Tobolewski

Fot. lewica.pl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku