ONZ wobec sytuacji na Krymie
[2014-03-30 16:29:00]
Za przyjęciem rezolucji głosowało 100 państw. Przeciwko oprócz Rosji wypowiedziało się 10 krajów: Armenia, Białoruś, Boliwia, Korea Północna, Kuba, Nikaragua, Sudan, Syria, Wenezuela i Zimbabwe. Jeszcze przed głosowaniem Armenia oficjalnie wyraziła swe poparcie dla prawa narodów do samostanowienia, udzielając pośrednio aprobaty dla krymskiego referendum z 16 marca. Z kolei prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że samo uznanie bądź brak uznania na przyłączenie Krymu do Rosji nie ma praktycznego znaczenia, ponieważ Krym de facto stał się częścią Federacji Rosyjskiej. W reakcji na te wypowiedzi Ukraina wycofała swych ambasadorów z Erewania i Mińska. Pozostałe państwa, które głosowały przeciwko rezolucji, prowadzą od lat konsekwentną antyamerykańską politykę. Od głosu wstrzymali się przedstawiciele 58 krajów Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Wśród nich są państwa tworzące wraz z Rosja blok BRICS – Brazylia, Chiny, Indie i RPA oraz dwie byłe republiki radzieckie – Kazachstan i Uzbekistan. Chiny uprzednio wstrzymały się od głosu podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją potępiającą referendum na Krymie. Pozostałe kraje, które wstrzymały się od głosu to: Afganistan, Algieria, Angola, Antigua i Barbuda, Argentyna, Bangladesz, Botswana, Brunei, Burkina Faso, Burundi, Dominika, Dżibuti, Egipt, Ekwador, Etiopia, Erytrea, Fidżi, Gabon, Gambia, Gujana, Irak, Jamajka, Kambodża, Kenia, Komory, Lesoto, Mali, Mauretania, Mjanma, Mongolia, Mozambik, Namibia, Nauru, Nepal, Pakistan, Paragwaj, Rwanda, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Senegal, Sri Lanka, Sudan Południowy, Suazi, Surinam, Tanzania, Uganda, Urugwaj, Wietnam, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Zimbabwe. Informacja o głosowaniu na forum ONZ nie przebiła się do polskich środków masowego przekazu. Podważyłaby bowiem wypowiadane przez rozmaitych polityków, publicystów i tzw. ekspertów opinie na temat całkowitej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Jak oświadczył stały przedstawiciel Rosji w ONZ Witalij Czurkin, wyniki głosowania nad rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie Ukrainy świadczą o tym, że w tej sytuacji nie może być mowy o izolacji Rosji. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?