Szkocja: Ubywa zwolenników pozostania w unii z Anglią

[2014-04-26 02:05:42]

Niewiele ponad 2 punkty procentowe - tyle według ostatniego sondażu ośrodka ICM wynosi w tej chwili przewaga przeciwników niepodległości Szkocji. Referendum w tej sprawie zaplanowano na 18 września tego roku.

Według badania, zwolennicy pozostania w unii z Wielką Brytanią mogą zebrać 42 proc. głosów, czyli o 4 punkty procentowe mniej niż przed miesiącem. Poparcie dla niepodległości Szkocji wyraża niezmiennie 39 proc. respondentów. Zwolennicy niepodległości kraju są zwykle określani jako obóz “TAK”, zaś jej przeciwnicy - “NIE” lub “Lepiej Razem” (Better Together).

Języczkiem u wagi w referendum może okazać się liczna, bo aż 460-tysięczna społeczność urodzonych w Anglii. Wśród tej grupy zdecydowanie dominuje obóz NIE: za niepodległością chce głosować tylko 28 proc. badanych, a aż 58 proc. jest jej przeciwnych. Gdyby wziąć pod uwagę tylko “rodowitych” Szkotów, to już teraz nieznacznie większe poparcie mają zwolennicy idei niepodległości.

Obserwowany od pewnego czasu trend potwierdzony wynikami ostatniego sondażu ICM będzie powodem do niepokoju dla obozu przeciwników niepodległości, w którego skład wchodzą trzy największe, na co dzień zwaśnione ze sobą brytyjskie partie parlamentarne: Partia Pracy, Partia Konserwatywna oraz Liberalni Demokraci. Od lat wyniki badania opinii publicznej dawały im komfortową przewagę ponad połowy społeczeństwa, nierzadko oscylującą wokół, a nawet przekraczającą 60 proc. Zdaniem komentatorów, na przechył opinii mógł mieć wpływ negatywny przekaz kampanii obozu NIE, nierzadko koncentrujący się na straszeniu potencjalnymi zagrożeniami natury ekonomicznej dla kraju czy odebraniem Szkocji możliwości korzystania z funta szterlinga. Nie bez znaczenia wydają się też być różnice polityczne i wynikające z nich konflikty wewnątrz obozu.

Sondaż ICM to nie jedyna pomyślna wiadomość dla obozu TAK z ostatnich dni. W piątek organizacja biznesowa Federacja Przemysłu Brytyjskiego (CBI) wycofała swoje oficjalne poparcie dla kampanii NIE. Stało się to po tym jak kilkanaście znaczących instytucji zrezygnowało z członkostwa w CBI z powodu konieczności zachowania neutralności w debacie na temat niepodległości. Znalazły się wśród nich Uniwersytety w Edynburgu i Glasgow, szkockie agencje rządowe oraz nadawcy telewizyjni BBC i STV.

Obóz TAK zyskał też w ostatnim tygodniu słowa poparcia od samego Noama Chomskiego, którego zapytano o sprawę niepodległości Szkocji podczas rozmowy z rosyjską agencją Novosti. Chomsky to wybitny amerykański intelektualista lewicowy, profesor lingwistyki i nieprzejednany krytyk imperializmu USA.

Rzecznik obozu zwolenników niepodległości nie krył z tego faktu zadowolenia i powiedział, że Profesor Chomsky, rzecz jasna, nie jest nacjonalistą, podobnie jak coraz więcej osób w Szkocji, zwłaszcza zwolenników Partii Pracy i nie popierających żadnej partii, którzy także dostrzegają logikę w przekazaniu przyszłości Szkocji w ręce samej Szkocji.

Uwaga na temat nacjonalizmu ma związek z faktem, że główną siłą polityczną zabiegającą o niepodległość jest tworząca mniejszościowy rząd Szkocka Partia Narodowa (SNP), której działaczy określa się zwykle mianem “nacjonalistów”. Warto jednak uściślić, że SNP nie jest partią nacjonalistyczną w prawicowym rozumieniu tego słowa, ale raczej niepodległościową partią centrolewicową. Jej przedstawiciele w Parlamencie Europejskim zasiadają w ławach grupy Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego. Także partnerzy SNP w obozie TAK sytuują się po lewej stronie sceny politycznej - do najważniejszych jego podmiotów należą Szkocka Partia Zielonych, Szkocka Partia Socjalistyczna oraz lewicowa Solidarność.

Sondaż ICM został przeprowadzony na losowo wybranej grupie 1004 respondentów na zlecenie gazety Scotland on Sunday. Jego wyniki opublikowano w niedzielę, 20 kwietnia bieżącego roku.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku