
"Pobudka": Święto Pracy (1891)
[2014-04-30 10:40:38]
Ustanowione przez Międzynarodowe Socjalistyczne Kongresy w Paryżu 1889 r. Święto 1 Maja zatwierdzonym zostało w ciągu dwóch lat ostatnich przez cały szereg kongresów w rozmaitych krajach: kongres hiszpańskiej partii robotniczej w Bilbao, kongresy socjalistów francuskich w Lille i Calais, socjaldemokratów niemieckich w Kalle, kongres robotniczy w Brnie, robotników portugalskich w Lizbonie, szwajcarskich w Zurychu, robotników włoskich w Mediolanie, górników amerykańskich w Stanach Zjednoczonych etc.
Święto więc 1 Maja obowiązuje socjalistów wszystkich narodowości i partii. Obowiązuje więc i nas Polaków, tym bardziej że pod strasznym uciskiem najazdu wstecz się cofamy, zamiast postępować naprzód w zwycięskim cywilizacyjnym pochodzie, że jest ono protestem pracy nie tylko przeciw kapitałowi, lecz i przeciwko rządom zaborczym, broniącym w Polsce kapitalistycznego ustroju.
Żądanie 8-godzinnego dnia pracy, stając się w Polsce prawem, byłoby pierwszym zwycięstwem polskiego proletariatu nie tylko na drodze ekonomicznego, lecz politycznego i narodowego wyzwolenia. Pociąga ono za sobą natychmiastowe ważne korzyści dla całego narodu: zatrudnienie robotników pozostających bez pracy, a zatem podwyższenie płacy roboczej, obniżanej dziś przez konkurencję między robotnikami, skutkiem nadmiaru rąk roboczych; wypoczynek robotników po ciężkiej, w niehigienicznych warunkach pracy i czas wolny, niezbędny dla rozwoju umysłowego, a zatem i politycznego.
Obowiązkiem więc naszym jest agitować, aby manifestacja 1 Maja wypadła w Polsce jak najpowszechniej i jak najenergiczniej!
W kraju rozdartym między trzy państwa o różnym politycznym ustroju różną musi być ona co do swej formy. Gdy pod zaborami austriackim i pruskim tolerowane są wiece, gdzie w granicach policyjnej cenzury robotnicy mogą wypowiedzieć publicznie zaledwie skromne żądania, pod zaborem moskiewskim i to jest wzbronionym.
Posiadają jednak robotnicy polscy broń legalną a poważną, której z powodzeniem użyć można pod wszystkimi trzema zaborami, wobec której bezsilnymi są najbardziej despotyczne rządy.
Bronią tą jest bezrobocie! [w rozumieniu strajku, czyli zaprzestania pracy – przyp. redakcji Lewicowo.pl]
Broni tej chwycić się powinni jako protestu w dzień 1 Maja, zanim pochwycą broń bardziej przekonywującą, gdy wybije godzina rewolucji!
"Pobudka"
Powyższy tekst pierwotnie ukazał się w miesięczniku „Pobudka (La Diane) – czasopismo narodowo-socjalistyczne. Organ Polskiej Narodowo-Socjalistycznej Partii” nr 3/1891, Paryż, luty 1891 r. Od tamtej pory nie był wznawiany, poprawiono pisownię wedle obecnych reguł. Tekst ukazał się na stronie Lewicowo.pl.
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?