Turcja: Burzliwe protesty w następstwie katastrofy w kopalni Soma
[2014-05-16 19:54:31]
15 maja górniczą miejscowość odwiedził premier Turcji Recep Tayyip Erdogan. Spodziewał się życzliwego przyjęcia, gdyż miejscowość jest bastionem konserwatyzmu i stanowiła w poprzednich wyborach silne miejsce na mapie głosów oddanych na partię Erdogana. Przywitały go jednak masowe protesty kilku tysięcy mieszkańców i przyjezdnych. Niechęć do premiera była tak duża, że musiał się schronić przed tłumem w miejscowym supermarkecie. Doszło tam do incydentu, który dodatkowo zaognił sytuację w kraju. Wewnątrz supermarketu, dziennikarskie kamery uchwyciły moment w którym premier uderza w twarz mężczyznę, który po chwili jest bity przez funkcjonariuszy służby ochrony premiera. Sytuację pokazały tureckie media. Co gorsze, jedna z agencji fotograficznych ujawniła zdjęcia na których widać doradcę premiera Erdogana - Yusufa Yerkela, brutalnie kopiącego trzymanego przez uzbrojonych policjantów mężczyznę. Zdjęcie dodatkowo wzburzyło opinią publiczną w Turcji. W wielu miastach doszło do gwałtownych demonstracji i burzliwych wieców. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Do największych demonstracji doszło w Stambule, Ankarze, Izmirze i Zonguldak. W Izmirze zebrało się blisko 20 tysięcy osób. Wiele sklepów zostało zamkniętych w geście solidarności a związki zapowiadają strajk. W niektórych miejscach w Turcji, jednodniowe strajki solidarnościowe już się odbyły na wezwanie Tureckiej Konfederacji Związków Zawodowych. Społeczna wściekłość kierowana jest przeciwko rządowi i premierowi, których oskarża się o sprzyjanie właścicielom kopalń i lekceważenie kwestii bezpieczeństwa w górnictwie. Dodatkowo od miesięcy trwa napięta sytuacja między rządem a lewicową opozycją. Od zeszłego roku powtarzają się cyklicznie demonstracje i protesty a nastrój radykalnych wystąpień ulicznych nazywanych w zeszłym roku "turecką wiosną" lub "Ruchem z Gezi" jest wciąż żywy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?