IV Ogólnopolska Konferencja Pracownicza
[2005-06-12 16:59:22]
![]() kilkunastu zakładów z całej Polski. W konferencji uczestniczyli również zagraniczni działacze związkowi z Czech, francuskiej CNT (Krajowej Konfederacji Pracy) oraz SUD PTT, hiszpańskiej CGT (Powszechnej Konfederacji Pracy), szwedzkiego SAC (Centralnej Organizacji Szwedzkich Robotników), wydawcy niemieckiego anarchosyndykalistycznego pisma Wildcat oraz przedstawiciele Białoruskiej Akcji Socjalnej RAZAM. W pierwszej części konferencji wystąpili przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych. Sławomir Gzik, działacz związkowy z Ożarowa, jeden z koordynatorów protestu w Fabryce Kabli Ożarów powiedział że sytuacja świata pracy pogarsza się. Brakuje współpracy między organizacjami pracowniczymi, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Zdzisław Tuszyński, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych "Metalowcy" stwierdził, że wielu z tych, którzy w latach 80 pisali postulaty "Solidarności" bardzo szybko zdradziło interesy pracownicze. "Społeczeństwo podzieliło się na bogatych i biednych, tych, których stać na posyłanie dzieci do prywatnych szkół i tych, których dzieci chodzą głodne" -stwierdził. Za fatalną sytuację świata pracy jego zdaniem odpowiada bezrobocie, które złamało klasie pracowniczej kręgosłup oraz kłótnie wewnątrz ruchu związkowego. Błędem nazwał wejście OPZZ w mariaż z socjaldemokracją, ponieważ skręciła ona na prawo. Apelował jednocześnie o stworzenie klasowego ugrupowania i porozumienie ideowej lewicy. Grzegorz Kupis działacz WZZ "Sierpień 80" z Tramwajów Warszawskich stwierdził że potrzebne jest nawiązanie współpracy między związkami zawodowymi a organizacjami społecznymi. Przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Bezrobotnych z Łodzi powiedział że bezrobocie powoduje sytuację że na ludziach wymusza się nawet, żeby pracowali na pełny etat, podczas gdy formalnie są zatrudnieni jedynie na 1/4. We współpracy z łódzkim Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Inicjatywa Pracownicza oraz Czerwonym Kolektywem-Lewicową Alternatywą, OZB przygotowuje się do założenia spółdzielni socjalnej, dzięki której bezrobotni mogliby zarobić i zdobywać kwalifikacje. Piotr Ciszewski z CK-LA przygotował referat, dotyczący wizerunku protestów pracowniczych w mediach. Według niego media zostały opanowane przez neoliberałów, a demonstrujących często przedstawia się jako chuliganów. Stwierdził że częściowym wyjściem byłoby dokładniejsze przygotowywanie się przez organizatorów protestów do kontaktów z mediami. Przedstawicielka "Solidarności" z poznańskiej Goplany opowiedziała o wyzysku zatrudnionych tam pracownic. Stwierdziła że związki zawodowe nie zapewniają dostatecznej ochrony pracownikom, a ci często boją się do nich zwracać. 12 czerwca odbyło się zebranie dotyczące akcji pomocy pracownikom sezonowym. Działacze Inicjatywy Pracowniczej, CK-LA oraz Grupy na rzecz Partii Robotniczej zapowiedzieli że w tym tygodniu rozpoczną kampanię informującą Polaków wyjeżdżających do pracy w Niemczech, Francji, Szwecji i Hiszpanii o ich prawach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?