IV Ogólnopolska Konferencja Pracownicza

[2005-06-12 16:59:22]

W dniach 11-12 czerwca odbyła się w Warszawie IV Ogólnopolska Konferencja Pracownicza. Wzięli w niej udział przedstawiciele związków zawodowych z
kilkunastu zakładów z całej Polski. W konferencji uczestniczyli również zagraniczni działacze związkowi z Czech, francuskiej CNT (Krajowej Konfederacji Pracy) oraz SUD PTT, hiszpańskiej CGT (Powszechnej Konfederacji Pracy), szwedzkiego SAC (Centralnej Organizacji Szwedzkich Robotników), wydawcy niemieckiego anarchosyndykalistycznego pisma Wildcat oraz przedstawiciele Białoruskiej Akcji Socjalnej RAZAM.

W pierwszej części konferencji wystąpili przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych. Sławomir Gzik, działacz związkowy z Ożarowa, jeden z koordynatorów protestu w Fabryce Kabli Ożarów powiedział że sytuacja świata pracy pogarsza się. Brakuje współpracy między organizacjami pracowniczymi, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym.

Zdzisław Tuszyński, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych "Metalowcy" stwierdził, że wielu z tych, którzy w latach 80 pisali postulaty "Solidarności" bardzo szybko zdradziło interesy pracownicze. "Społeczeństwo podzieliło się na bogatych i biednych, tych, których stać na posyłanie dzieci do prywatnych szkół i tych, których dzieci chodzą głodne" -stwierdził. Za fatalną sytuację świata pracy jego zdaniem odpowiada bezrobocie, które złamało klasie pracowniczej kręgosłup oraz kłótnie wewnątrz ruchu związkowego. Błędem nazwał wejście OPZZ w mariaż z socjaldemokracją, ponieważ skręciła ona na prawo. Apelował jednocześnie o stworzenie klasowego ugrupowania i porozumienie ideowej lewicy.

Grzegorz Kupis działacz WZZ "Sierpień 80" z Tramwajów Warszawskich stwierdził że potrzebne jest nawiązanie współpracy między związkami zawodowymi a organizacjami społecznymi.

Przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Bezrobotnych z Łodzi powiedział że bezrobocie powoduje sytuację że na ludziach wymusza się nawet, żeby pracowali na pełny etat, podczas gdy formalnie są zatrudnieni jedynie na 1/4. We współpracy z łódzkim Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Inicjatywa Pracownicza oraz Czerwonym Kolektywem-Lewicową Alternatywą, OZB przygotowuje się do założenia spółdzielni socjalnej, dzięki której bezrobotni mogliby zarobić i zdobywać kwalifikacje.

Piotr Ciszewski z CK-LA przygotował referat, dotyczący wizerunku protestów pracowniczych w mediach. Według niego media zostały opanowane przez neoliberałów, a demonstrujących często przedstawia się jako chuliganów. Stwierdził że częściowym wyjściem byłoby dokładniejsze przygotowywanie się przez organizatorów protestów do kontaktów z mediami.

Przedstawicielka "Solidarności" z poznańskiej Goplany opowiedziała o wyzysku zatrudnionych tam pracownic. Stwierdziła że związki zawodowe nie zapewniają dostatecznej ochrony pracownikom, a ci często boją się do nich zwracać.

12 czerwca odbyło się zebranie dotyczące akcji pomocy pracownikom sezonowym. Działacze Inicjatywy Pracowniczej, CK-LA oraz Grupy na rzecz Partii Robotniczej zapowiedzieli że w tym tygodniu rozpoczną kampanię informującą Polaków wyjeżdżających do pracy w Niemczech, Francji, Szwecji i Hiszpanii o ich prawach.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku