We Włoszech salut rzymski wciąż kojarzony jest z faszyzmem i pozostaje przestępstwem. Takie jest orzeczenie włoskiego Sądu Najwyższego, który tym samym utrzymał w mocy wyrok wydany w dwóch instancjach na dwóch aktywistów organizacji skrajnej prawicy.
Sąd Najwyższy uznał, że nie czas jeszcze, by z włoskiego kodeksu karnego usunięte zostało prawo zakazujące reaktywacji partii faszystowskiej oraz używania faszystowskich symboli i gestów. Weszło ono w życie w 1952 roku i zdaniem skazanych za jego naruszenie "już się przeżyło", a także stoi w sprzeczności z wolnością słowa i przekonań.
Sąd nie podzielił jednak tej opinii. Według niego, nic nie upoważnia do stwierdzenia, że upływ czasu osłabił ryzyko odradzania się polityczno-ideologicznych organizacji, których ideowe dziedzictwo byłoby tożsame z dziedzictwem partii faszystowskiej. Dziedzictwo to, dodają sędziowie, wyraża się dziś w braku tolerancji i nieposzanowaniu praw mniejszości etnicznych czy religijnych.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.