Wdowy po górnikach proszą premier Kopacz o pomoc
[2014-10-24 10:03:05]
Wdowy po górnikach, którzy zginęli w wypadkach przy pracy w kopalniach chcą sprawiedliwości i równości. Co to oznacza? To, że chcą być objęte taką samą decyzją, jaką w 2009 roku podjął ówczesny premier Donald Tusk, który kilkudziesięciu wdowom górniczym przyznał dożywotnią rentę specjalną. Do dziś nie znamy kryteriów, jakimi kierował się wtedy pan premier. Nie wiemy też dlaczego pominął grono ledwie kilkunastu wdów. Większość z nich pozostaje bez jakiegokolwiek świadczenia czy wsparcia. Ledwie trzy z nich otrzymały rentę, lecz wyłącznie do czasu zakończenia nauki przez dzieci - mówi Ewa Nowak, szefowa Stowarzyszenia Górniczych Wdów. Pani prezes Nowak ma wielką nadzieję, że zaniedbania i przeoczenia z poprzednich lat naprawi nowa premier. Dlatego jej stowarzyszenie wraz z Wolnym Związkiem Zawodowym "Sierpień 80" wystosowało specjalny list do Ewy Kopacz. "Wierzymy, iż Pani kobieca wrażliwość, zrozumienie dla ludzkich trosk oraz problemów, nie pozwolą przejść Pani Premier obojętnie wobec niniejszego wniosku oraz dramatu kobiet, które wszelkimi możliwymi sposobami walczą o to, by po śmierci mężów zapewnić swojej rodzinie godne życie" - można przeczytać w dokumencie. Jak informuje Bogusław Ziętek, przewodniczący "Sierpnia 80", w 2013 r. zainteresowanie sprawą wyraził minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Ostatecznie jednak wniosek naszego związku oraz Stowarzyszenia Górniczych Wdów z 11 kwietnia br. pozostał bez echa. Wierzymy, że tym razem wspólne działania przyniosą oczekiwany rezultat - mówi Ziętek. Oczekujemy, że tak jak rezultaty przyniosło wrześniowe spotkanie pani premier Kopacz z żonami górników pracujących w kopalni "Kazimierz-Juliusz" w Sosnowcu, tak i w tym przypadku przedstawienie mocnej oraz rzeczywistej argumentacji przez nas, przyczyni się do znalezienia kompromisu w sprawie oraz pomyślnego jej finału - dodaje. Jak się okazuje do 1999 roku dożywotnia renta przysługiwała wszystkim wdowom po górnikach, którzy zginęli w kopalniach. Jednak po tym terminie weszła w życie reforma emerytalna, która uzależniła od spełnienia kilku kryteriów prawo do uzyskania renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Jednym z nowych warunków jest m.in. osiągnięcie w chwili śmierci męża wieku 50 lat, albo wychowywanie Obowiązujące obecnie przepisy, poprzez odebranie wdowom górniczym prawa do rent rodzinnych naszym zdaniem krzywdzą osoby, które straciły swoich bliskich w wypadkach na kopalniach. Przecież ci górnicy wydobywając węgiel służyli Polsce, jej bezpieczeństwu energetycznemu - stwierdza szefowa Stowarzyszenia Górniczych Wdów. Tych siedemnastu kobiet nie można traktować po macoszemu. Trzeba na nie spojrzeć, one są, istnieją. Należy szanować godność bliskich tragicznie zmarłych pracowników i konstytucyjne zasady ochrony praw nabytych - komentuje przewodniczący WZZ "Sierpień 80". |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?