Kompania Węglowa nie uznaje wyroków sądu
[2014-11-05 11:03:27]
- Przez to, że władze Kompanii stają okoniem przed wyrokami sądu, narażają spółkę na bezsensownie koszty, a emerytów na włóczenie się po sądach - uważa Marceli Murawski, wiceprzewodniczący WZZ "Sierpień 80" w Kompanii Węglowej. Spółka wydała niejawną instrukcję i przesłała ją do swoich kopalń. Mówi ona wprost, że Kompania Węglowa nie aprobuje prawomocnych wyroków Sądu Okręgowego w Gliwicach o zasądzeniu górniczym emerytom równowartości jednej tony węgla utraconej w 2014 roku. Mało tego, nie uznaje również zgłaszanych do niej roszczeń, także w formie powództwa o zapłatę. - To robienie na złość. Wiedzą, że przegrają a mimo to narażają ludzi na koszty i kłopot składania po raz kolejny spraw do sądu, a samą Kompanię na wielkie wydatki, które w ekstremalnym przypadku mogą sięgać nawet od 36 do 70 milionów złotych - mówi wiceszef WZZ "Sierpień 80" w KW. Związek wystosował w ubiegłym tygodniu pismo zaadresowane do prezesa zarządu KW S.A. Mirosława Tarasa, w którym domaga się, aby uznano wyroki i roszczenie, dobrowolnie je zrealizowano i nie narażano bezsensownie spółki na koszty, a emerytów nie ciągano po sądach. "Takie działanie uważamy za niepoważne i nieuczciwe wobec uprawnionych byłych pracowników Kopalń KW S.A., ale jest także bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla przyszłości samej Kompanii Węglowej S.A. Oczekiwanie na wyroki sądów i ich realizacja na podstawie wydanych orzeczeń spowoduje kolosalne koszty związane z opłatami sądowymi a także wysokimi kosztami zastępstwa procesowego Kancelarii Adwokackich" - można przeczytać w dokumencie podpisanym przez Murawskiego. Wiceszef "Sierpnia 80" w spółce przypomina również, że podczas negocjacji porozumienia z lutego br. wielokrotnie zwracał uwagę na to, że odbieranie uprawnień w trakcie trwania roku, za który on obowiązuje, może spowodować wątpliwości co do legalności takich działań i skutkować wnioskami do sądów. WZZ "Sierpień 80" działający w Kompanii Węglowej zażądał "aby wydanie lub wypłacenie spornej tony węgla zgodnie z wolą wskazaną w deklaracji załatwione zostało poprzez ugody pozasądowe z uprawnionymi osobami". To - zdaniem związkowców - pozwoli na racjonalne finansowo rozłożenie realizacji należnego węgla emeryckiego w KW. Na 12 listopada górniczy emeryci zapowiedzieli protest przed siedzibą Kompanii Węglowej w Katowicach przeciwko odebraniu im prawa do bezpłatnego węgla. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?