UL: "Nie" dla gry teczkami i podatku liniowego

[2005-06-21 19:01:41]

Unia Lewicy wezwała wszystkie środowiska polityczne do odstąpienia od gry teczkami i podjęcia merytorycznej debaty programowej. Zdaniem działaczy UL należy rozmawiać przede wszystkim o modelu państwa, gospodarce i polityce społecznej oraz miejscu Polski w Unii Europejskiej.

Unia Lewicy zamierza postawić w kampanii wyborczej na program społeczny i gospodarczy. Mamy prawo przypuszczać, że partie stosujące metodę walki na teczki w zasadzie próbują zastąpić tym brak konstruktywnych rozwiązań w dziedzinach najbardziej interesujących Polaków, takich jak bezrobocie, bieda, rozwarstwienie społeczne, edukacja czy służba zdrowia - czytamy w oświadczeniu UL.

UL przestrzega, że w sytuacji, gdy kraj żyje zawartością teczek prominentnych polityków, uwadze opinii publicznej mogą umknąć szkodliwe propozycje gospodarcze, jak choćby pomysł wprowadzenia podatku liniowego, forsowany przez Platformę Obywatelską. UL stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu podatku liniowego. Takie rozwiązanie oznaczałoby pogłębienie podziałów społecznych; byłoby skrajnie niekorzystne dla ludzi, budżetu i gospodarki - czytamy w oświadczeniu UL.

Zdaniem Unii Lewicy należy wzmocnić progresję stawek podatkowych. Najbiedniejsi powinni płacić stawkę minimalną, znacznie niższa niż obecnie, podczas gdy podatek dla wąskiej grupy najwięcej zarabiających powinien zostać nieznacznie podwyższony. Unia Lewicy nie zaproponowała jednak konkretnych, wyrażonych w procentach, wysokości stawek.

Bartłomiej Kacper Przybylski

Stawki, których wprowadzenia domaga się UL zostały zapisane w programie partii. Według Unii Lewicy powinny one wyglądać następująco: 10,15,19,30,40,50. Skala 10 proc. obejmowała by osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej, co obejmowało by osoby pobierające projektowane minimalne wynagrodzenie za pracę, a także otrzymujące najniższe renty i emerytury. Poprawi to dochodowość najniżej uposażonych gospodarstw pracowniczych i emeryckich. W efekcie wprowadzenia tego progu podatkowego zmniejszą się wydatki na pomoc społeczną z budżetu państwa. Skala 15 proc. stanowiłaby wartość pośrednią pomiędzy ww. a skalą 19 proc. (dla osób zarabiających do 37 tysięcy zł rocznie). Skala 50 proc. obejmowała by osoby osiągające dochody 600 tys. zł rocznie.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 czerwca:

1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.

1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.

1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).

1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.

1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.

1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.

1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.

1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.

1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.

1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.

1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.

1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.

1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.

1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.

1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.

2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.

2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.

2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA

2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)


?
Lewica.pl na Facebooku