Zaostrza się spór górników z rządem
[2015-01-15 13:21:19]
Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk zaznaczył, że alternatywą programu naprawczego dla Kompanii Węglowej byłaby jej upadłość. Jak zaznaczył, za jedenaście miesięcy 2014 roku KW wygenerowała ponad 1 mld 100 mln zł straty, a jej obecne zobowiązania wynoszą już 4,2 mld zł. Związkowcy przypominają, że pod koniec lat 90. rządzący obiecywali utworzenie w miejsce wygaszanych kopalń nowych miejsc pracy m.in. w nowoczesnym przemyśle. Związkowcy wskazują, że zamiast zapowiadanych 150 tys. miejsc pracy powstało ich dotąd ok. 30-40 tys., w dodatku z reguły źle opłacanych i opartych o tzw. umowy śmieciowe. Górnicy krytykują decyzję rządu. Ich zdaniem zasoby węgla w kopalniach, które mają być zlikwidowane, pozwalają na 40 lat fedrowania. Uważają, że decyzja o likwidacji do decyzja polityczna, a nie ekonomiczna. Zapowiadają, że podziemny protest będzie kontynuowany, dopóki nie rząd nie wycofa się ze swoich planów. W najbliższych dniach zapadną decyzje co do form protestu. Niewykluczany jest strajk i demonstracje górników w Warszawie. W reakcji na rządowy program restrukturyzacji górnictwa, pracownicy kopalń należących do Kompanii Węglowej rozpoczęli podziemne protesty. Strajk zainicjowali w ubiegłą środę górnicy z kopalni Brzeszcze, wkrótce potem dołączyły do nich załogi z zakładów Bobrek-Centrum w Bytomiu, KWK „Pokój" i Sośnica-Makoszowy oraz Pokój. Łącznie ok. 1000 górników strajkuje pod ziemią. Również pracownicy administracyjni podjęli strajk okupacyjny. Obecnie protestują już wszystkie kopalnie węgla kamiennego w Polsce, a protest poparły ogólnokrajowe władze Solidarności i OPZZ. Do protestów i demonstracji dołączają też mieszkańcy śląskich miast, a 14 stycznia ulicami Bytomia przeszła kilkutysięczna demonstracja przeciwko likwidacji kopalń. Pomimo kilku serii rozmów przedstawicieli rządu z górnikami, władze nie chcą odejść od planów likwidacyjnych. W ostatnich dniach zaczęli się natomiast zgłaszać prywatni inwestorzy, którzy deklarują możliwość kupna kopalni objętych programem rządowym. Jednocześnie z sondażu Millword Brown wynika, że większość Polaków i Polek w sporze popiera protestujących górników. Poparcie dla nich zadeklarowało 68,5% badanych, a dla rządu zaledwie 15% respondentów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?