Warszawa: Zostanie powołany zespół programowy lewicy
[2015-06-17 23:03:27]
W spotkaniu, które 17 czerwca odbyło się z inicjatywy OPZZ, wzięli udział przedstawiciele kilkunastu partii i ruchów lewicowych. Uczestniczył w nim m.in. szef SLD Leszek Miller, wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Barbara Nowacka (Twój Ruch) i Anna Grodzka (Zieloni). Obradom przewodniczył szef OPZZ Jan Guz. Dzisiaj został uruchomiony bardzo pozytywny proces w bardzo dobrej atmosferze; jest wola porozumienia, więc teraz będziemy się posuwać kolejnymi krokami - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Miller. Dodał, że ma nadzieję na utworzenie wspólnej lewicowej listy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Na uwagę, że nie wszyscy z zaproszonych organizacji lewicowych przyszli, odpowiedział, że to ich wybór i "końmi ich tu nie zaciągnie". Miller podkreślił, że na spotkaniu była mowa o programie, a nie o wspólnych listach czy też nazwie komitetu, który lewica miałaby powołać. Wypracowany przez zespół program ma być fundamentem, na którym wszystkie inne decyzje będą oparte. Barbara Nowacka powiedziała dziennikarzom po spotkaniu, że jej zespół ma wypracować wspólne postulaty, które - jak oceniła - są dla ludzi najważniejsze. Podkreśliła, że na rozmowy o listach czy nazwie jest o wiele za wcześnie. Ze spotkania zadowolone były też Grodzka i Nowicka; wyraziły nadzieję, że lewica uzgodni w bliskiej przyszłości formułę, w której razem pójdzie do wyborów. Nowicka dodała, że spodziewa się, że 26 czerwca dojdzie do kolejnego spotkania w podobnym składzie. Na temat inicjatywy w jednej z telewizji pozytywnie wypowiedział się były prezydent i były lider SLD Aleksander Kwaśniewski. To jest tak naprawdę ostatnia szansa, pięć list lewicowych oznacza pięć klęsk lewicowych, jedna lista nie oznacza wcale sukcesu, ale przynajmniej jakąś nadzieję - ocenił. Według niego Barbara Nowacka to jest osoba młoda, bardzo dobrze wykształcona kobieta, energiczna, w polityce czująca się dobrze, świetnie odnajdująca się w relacjach międzynarodowych. Przyznał, że sam nie chciał brać udziału w spotkaniu, by znów nie było do niego pretensji za fiasko przedsięwzięcia zjednoczeniowego. Na środowe spotkanie OPZZ zaprosił do swej siedziby m.in. SLD, Zielonych, Unię Pracy, Partię Demokratyczną, Wolność i Równość, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza i Polską Partię Pracy, a także konkretne osoby jak Barbarę Nowacką i Roberta Biedronia. Zaproszenie odrzuciła Partia Razem, która odmawia współpracy z SLD, nazywając tę partię formacją, która skompromitowała w oczach Polek i Polaków słowo „lewica". SLD apelowało w środę w Sejmie do przedstawicieli Partii Razem, by jednak pojawili się na spotkaniu. Wiceszefowa Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz wzywała: Musimy wspólnymi siłami zatrzymać konserwatywny marsz na polski Sejm (…). Jesteśmy to winni lewicowym wyborcom. Nie możemy dopuścić do tego, żeby prawica zyskała konstytucyjną większość. W związku z tym chodźcie z nami, razem, nie osobno. Bezskutecznie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?