Warszawa: Lewica buduje wspólne fundamenty
[2015-06-20 21:15:14]
Zadania tego ma dokonać kilkunastoosobowy zespół, w skład którego wejdą m.in. wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz, członkini zarządu Zielonych Agnieszka Grzybek czy przewodniczący Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz. W zespole znajdą się także przedstawiciele innych stowarzyszeń i organizacji lewicowych. Na czele przedsięwzięcia stanie Barbara Nowacka z Twojego Ruchu, która liczy, że inicjatywa pozwoli na uzyskanie „5, 7 czy 10 punktów wspólnych” dla całej lewej strony sceny politycznej. Do nowego zadania polityczka została wybrana podczas zorganizowanego przez OPZZ spotkania organizacji i partii lewicowych, które odbyło się w ubiegłą środę. Podczas spotkania 17 czerwca jego uczestnicy przyznawali, że droga do wystawienia wspólnej listy w jesiennych wyborach jest daleka i dlatego w pierwszej kolejności chcą się skupić na znalezieniu założeń programowych łączących wszystkie zainteresowane organizacje. Jak mówi Barbara Nowacka, wszyscy członkowie zespołu szanują swoją odrębność i nie mają zamiaru formalnie się wiązać ani tworzyć kolejnej, niepotrzebnej wyborcom, partii. Osobami, które najmocniej opowiadają się za pomysłem wspólnej listy i odrzuceniem partyjnych szyldów są Krzysztof Gawkowski i Paulina Piechna-Więckiewicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Na środowym spotkaniu zabrakło Andrzeja Rozenka i Grzegorza Napieralskiego, którzy w przyszłym tygodniu ruszają z własną inicjatywą polityczną. Obaj, jak twierdzą, mają już dość kolejnej desperackiej próby jednoczenia lewicy tym bardziej, że uczestniczyć w niej będą Leszek Miller i Janusz Palikot - politycy, których zgodnie uważają za „głównych szkodników polskiej lewicy”. Choć zarówno Nowacka, jak i przedstawiciele Federacji Młodych Socjaldemokratów czyli młodzieżówki SLD chcieliby, aby Rozenek i Napieralski zasiedli do „okrągłego stołu lewicy”, są też osoby które nie ubolewają nad faktem, iż nie pojawili się oni na spotkaniu. Uważają, że nie warto promować osób, które się buntują i odchodzą, także wtedy gdy lewica chce się jednoczyć. Wiele wskazuje więc na to, że na zadane przez Nowacką pytanie o to czy możliwe jest znalezienie wspólnego programu i czy politycy są w stanie odrzucić szyldy, animozje i partyjniactwo by wystawić w wyborach wspólną, lewicową reprezentację, nie ma jednoznacznej i zgodnej odpowiedzi. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?