Węgry: Satyryczne billboardy odpowiedzią na antyimigrancką kampanię rządu
[2015-07-08 22:31:27]
Gergely Kovacs, który jest przewodniczącym humorystycznej Partii Pies z Dwoma Ogonami, powiedział, że jego ugrupowanie oraz grupa dziennikarzy śledczych Atlatszo.hu zebrały w internecie ponad 33,3 mln forintów, czyli ok. 115 tys. dolarów. Akcja, do której przyłączyło się 7 tys. osób, jest odpowiedzią na "rządową kampanię nienawiści" - tłumaczył Kovacs, stojąc przy billboardzie z napisem: "Przeżyłem węgierską kampanię antyimigracyjną!". Skrytykował rząd, który wydaje nasze pieniądze na kampanię, w ramach której mówi się nam, kogo mamy nienawidzić i dlaczego. W obliczu bezprecedensowej liczby imigrantów i uchodźców oraz utraty poparcia swego ugrupowania na rzecz radykalnie prawicowej partii Jobbik premier Viktor Orban próbuje usunąć z kraju imigrantów zarobkowych - napisała AP. W ramach rządowej kampanii ostatnio w całym kraju rozmieszczono billboardy z hasłami skierowanymi do imigrantów. Głoszą one np.: "Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, nie możesz zabierać pracy Węgrom" albo "Jeśli przyjeżdżasz na Węgry, musisz przestrzegać naszych praw". Napisy są jednak w języku węgierskim, co według obserwatorów dowodzi tego, że hasła skierowanie są do wyborców, a nie imigrantów. Władze rozesłały też obywatelom kwestionariusz i list, w których zasugerowano związki imigrantów z terroryzmem oraz skrytykowano politykę migracyjną UE. Rzecznik rządu Zoltan Kovacs skrytykował satyryczną kampanię i nazwał tę akcję "nieodpowiedzialną". Jego zdaniem wspiera ona nielegalną migrację. Gergely Kovacs z Partii Pies z Dwoma Ogonami, która obiecała wyborcom m.in. życie wieczne i darmowe piwo, poinformował, że w lipcu w kraju rozmieszczono 900 billboardów. Jeden pojawił się nawet w Austrii. Na billboardzie podziękowano temu państwu za przyjęcie Węgrów, którzy w 1956 r. uciekali przed komunizmem. W ubiegłym tygodniu rząd w Budapeszcie ogłosił, że wkrótce rozpocznie budowę wysokiego na cztery metry ogrodzenia na granicy z Serbią, mającego na celu powstrzymanie napływu nielegalnych imigrantów. W tym roku na Węgry nielegalnie przedostało się ok. 73 tys. migrantów i uchodźców, w większości przez terytorium Serbii. Około 80 proc. z nich przybyło z rejonów dotkniętych konfliktem, takich jak Afganistan, Syria i Irak. Po złożeniu wniosku o azyl na Węgrzech, większość wyjeżdża do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, zanim ich prośby zostaną rozpatrzone - zauważyła AP. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?