Ukraina: Prawy Sektor grozi prezydentowi Poroszence

[2015-07-15 23:23:27]

-Jeśli będzie nowa rewolucja, ukraiński prezydent Poroszenko i jego współpracownicy nie zdołają zbiec z kraju jak to uczynił poprzedni prezydent. Nie mogą oczekiwać niczego innego jak tylko egzekucji w jakiejś ciemnej piwnicy, której dokona grupa młodych ukraińskich wojskowych lub członków Gwardii Narodowej - powiedział w wywiadzie dla "Głosu Ameryki" rzecznik prasowy "Prawego Sektora" Artiom Skoropadski. Dodał, że "Prawy Sektor" nie wzywa do zamachu stanu, ale będzie on nieunikniony, jeśli rząd pozostanie głuchy na prośby żołnierzy batalionów i ludności.

Tymczasem, jak podał portal 112.ua, prezydent Petro Poroszenko twierdzi, że nie ma żadnego konfliktu pomiędzy nim a "Prawym Sektorem". - Aktualna sytuacja: nie ma żadnego konfliktu pomiędzy "Prawym Sektorem" a kimkolwiek, nie ma konfliktu pomiędzy ochotnikami a państwem - powiedział podczas wizyty w Mukaczewie 15 lipca. Starcia w tym mieście, do których doszło 11 lipca wytłumaczył następująco: To kontrabanda rzuciła wyzwanie państwu.

Jak pisze publicysta Wirtualnej Polski Robert Cheda, prasa ukraińska od dawna spekuluje o bliskich związkach Jarosza [przywódcy Prawego Sektora] i wpływowego oligarchy Igora Kołomojskiego. Bojówkarze PS chronili najbardziej dochodowe aktywa Kołomojskiego, czyli Ukrnaftę, port w Odessie i kanał telewizyjny. Dwa pierwsze kąski zostały odebrane przez państwo po stanowczej interwencji prezydenta. Kołomojski stracił też posadę dniepropietrowskiego gubernatora. Teraz planuje kontratak i organizuje nowy ruch polityczny z udziałem ugrupowania oraz bojówkarzy Jarosza. Niektórzy z ukraińskich politologów nazwali więc mukaczewskie wydarzenia falstartem zamachu stanu. Według nich Kołomojski i Jarosz zmierzają do kryzysu politycznego, który zaowocuje przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi.

Sytuację u naszego wschodniego sąsiada dziennikarz – w odróżnieniu od wielu czołowych polskich polityków – ocenia pesymistycznie: …tylko państwo ma monopol na wymiar sprawiedliwości i stosowanie środków przymusu. Ale na Ukrainie jest inaczej, bo słaba władza dała sobie odebrać prerogatywy i nastąpiła prywatyzacja użycia siły. Jak inaczej nazwać fakt, że Ochotniczy Korpus Ukraiński, czyli 10 tysięcy uzbrojonych bojówkarzy, włącza się w wojny biznesowe kilkaset kilometrów od linii frontu w Donbasie. I to nie tylko w Mukaczewie, ale we Lwowie, Tarnopolu, Kijowie i wielu innych miastach Ukrainy.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku