Niemcy: Pochód Miłości zamiast Love Parade

[2015-07-26 09:30:09]

Pięć lat po tragicznym wypadku podczas festiwalu techno Love Parade w Duisburgu, w którym zginęło 21 osób, ulicami Berlina przeszedł w sobotę Pochód Miłości (Zug der Liebe). Organizatorzy podkreślali, że akcja miała przesłanie polityczne oraz że nie chcą kontynuować tradycji Love Parade - święta muzyki techno, w którym w okresie świetności uczestniczyło 1,5 mln osób.

Uczestnicy zwołali się za pomocą Facebooka. Pochód ze swoimi 14 platformami, na których rozwieszono transparenty z napisami: "Tolerancja zamiast ignorancji", "Miłość bez granic" i apelami o solidarność z uchodźcami, wyruszył ze wschodniej części miasta.

W marszu wzięły udział organizacje pracujące z trudną młodzieżą i wspomagające ludzi biednych i bezdomnych. Organizatorzy spodziewali się 15 tys. uczestników. Według policji w pochodzie uczestniczyło ok. 10 tys. osób. Licząca 10 km trasa przebiega przez południowo-wschodnią cześć stolicy Niemiec.

Uczestnicy protestowali też przeciw porozumieniom o wolnym handlu między Unią Europejską a USA.

Rzecznik organizatorów Jens Schwan powiedział, że Pochód Miłości ma zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy polityczne i socjalne, z jakimi borykają się Niemcy. Dodał, że zarzuty, iż jest to wydarzenie podłączone się do tradycji Love Parade, są absurdalne. Po tragedii w Duisburgu nie ma powrotu do Love Parade, a w dodatku nie ma już muzyki techno - dodał.

Podczas paniki, która 24 lipca 2010 roku wybuchła wśród uczestników Love Parade w Duisburgu, zginęło 21 osób, a ponad 500 odniosło obrażenia. Odpowiedzialni za zaniedbania do dziś nie zostali ukarani. Prokuratura zarzuca pracownikom władz miasta oraz organizatorom błędy w procesie planowania, wydawania zezwoleń oraz nadzoru nad imprezą masową.

Znane na całym świecie – nie tylko muzyki techno – festiwale Love Parade odbywały się od 1989 r., początkowo w Berlinie, a od 2007 r. w Zagłębiu Ruhry. Za każdym razem uczestniczyło w nich ponad milion osób. Po tragedii w 2010 roku zaprzestano ich organizacji.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku